Juromania – fotorelacja.

Cóż to były za dwa szalone dni!
Po raz pierwszy uczestniczyliśmy w obchodach święta Jury!

W sobotnie popołudnie w pięknym otoczeniu lipowieckiego Zamku wielu przeszło próbę męstwa, zdobyło pierścień Brunhildy i zostało pasowanych na rycerza, a to wszystko za sprawą Bractwa rycerskiego @konwent świętego Piotra, które bez wątpienia przeniosło nas do średniowiecza. Po zdobyciu rzemieślniczych umiejętności, zwiedzeniu Zamku uczestniczyliśmy także w pokazie Fireshow, który wzbudził nie lada emocję!  A zagwarantowała nam to grupa artystyczna IGNIS.

W niedziele przenieśliśmy się do Parku Etnograficznego Krakowiaków Zachodnich u podnóża Zamku Lipowiec gdzie atmosfera była iście sielankowa, a po całym parku unosiły się piękne zapachy przygotowanych potraw przez Koła Gospodyń Wiejskich. Świętowanie rozpoczęliśmy mszą świętą w zabytkowym kościółku z Ryczowa, której towarzyszył tradycyjny odpustu ,,Pod czerwoną Jarzębiną”, a jak odpust to i kramy, na których można było zakupić regionalne potrawy i tradycyjne rękodzieło. Przechadzając się po parku nie można było przejść obojętnie obok pięknie przystrojonych stoisk Kół Gospodyń Wiejskich, które częstowały swoimi potrawami konkursowymi . I pragniemy poinformować, że w  konkursie ,,Zasmakuj Jury” I miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich “Porębianie” w Porębie Żegoty za Korpielowe pierogi, drugie miejsce Koło Gospodyń Wiejskich “Gromcareczki” w Gromcu – Gromiecki Żurek, a trzecie Koło Gospodyń Wiejskich w Mętkowie – Zupa z dyni. Gratulujemy!
Gościliśmy również Panią Joanne Studnicką kobietę czynu, która gotuje dania szybkie i smaczne – uczestniczkę programu ,,MasterChef” oraz ,, Ugotowani”, z która wspólnie upiekliśmy chleb oraz przygotowaliśmy pesto.

Na zakończenie w taneczny klimat wprowadził nas zespół Opa Cupa ze swoim energicznym repertuarem muzycznym.                       
W plenerach skansenu nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, mogli oni uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczych i pokazach dawnego rzemiosła. A do wspólnej zabawy zachęcał niezastąpiony Zespół Pieśni i Tańca
z Grojca, dzięki któremu poznaliśmy dawne gry i zabawy.

Czy zasmakowaliśmy Jury wszystkimi zmysłami? – bez wątpienia!
I coś czujemy, że obchody święta Jury zagoszczą u nas na dobre!
A Wy jak się bawiliście?

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu „Zasmakuj Jury pod Lipowcem!” dofinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego. Organizatorami wydarzenia byli Stowarzyszenie Sympatyków Babic IMPULS, Gmina Babice oraz Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie.

Park Etnograficzny Krakowiaków Zachodnich w Wygiełzowie.

Ustawienia