Zajęcia edukacyjne dla szkół średnich, osób dorosłych, seniorów

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie zaprasza do skorzystania z bogatej oferty lekcji warsztatowych przeprowadzanych na terenie urokliwego skansenu. Tematy zajęć zostały opracowane dla różnych grup wiekowych uczestników. Wybrane zajęcia zostały również dostosowane dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością. Część lekcji, z uwagi na swą specyfikę, realizowana jest sezonowo, ale mamy również zajęcia całoroczne, prowadzone w ogrzewanych pomieszczeniach na terenie skansenu i dworu z Drogini.

Terminy lekcji warsztatowych musza być wcześniej uzgodnione i zarezerwowane telefonicznie: 885 386 913. 
Prosimy dzwonić w godzinach od 9.00-13.00.
Jednorazowo w zajęciach może brać udział do 25 osób.

kwiaty z bibuły

WARSZTATY TWORZENIA KWIATÓW Z BIBUŁY

Warsztaty tworzenia kwiatów z bibuły  – na warsztatach uczestnicy zapoznają się z wystrojem świątecznym izby, przyjrzą się umiejscowieniu kwiatów z bibuły w izbie oraz ich ilości i różnorodności. Zajęcia przybliżają tematykę plastyki obrzędowej jako towarzyszącej ważniejszym świętom dorocznym. Kwietne ozdoby z papieru jeszcze niedawno stanowiły obowiązkowy element świątecznego wystroju wnętrza. Dekoracje z kwiatów przygotowywano na najważniejsze święta i uroczystości rodzinne.  Bibułkowe kwiaty komponowane w bukiety ustawiane były w świętym kącie. Pojedyncze umieszczano pod i między obrazami z wizerunkami świętych, jak również nad oknami Na warsztatach uczestnicy poznają sposoby, okoliczności oraz różne techniki wykonywania kwiatów z bibuły a następnie spróbują własnoręcznie  je przygotować.
Cena od osoby: 20 zł

 • Zajęcia prowadzone od kwietnia do września
 • Czas trwania 60 minut
Krakowiaki

STRÓJ KRAKOWSKI OD PODSZEWKI

Strój krakowski od podszewki  – podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć i przymierzyć odświętne stroje Krakowiaków Zachodnich, zapoznać się  z ich bogatym zdobnictwem  i rodzajami tkanin jakich używano niegdyś do szycia strojów. Wykonają własnoręcznie zdobienia bawełnianych toreb eco wzorowanych na zdobnictwie  krakowskim.  dowiedzą się, w jaki sposób ludowy strój krakowski stał się strojem narodowym zakładanym na różnorodne uroczystości. Poznają, które elementy wchodzą w skład stroju kobiecego i męskiego oraz mają możliwość przymierzenia strojów. W dalszej części zajęć uczestnicy otrzymują bawełniana torbę ze wzorem haftu z gorsetu krakowskiego, na który nanoszą farby do tkanin. Torbę każdy z uczestników zabierze ze sobą.
Cena od osoby: 25 zł

 • Zajęcia prowadzone cały rok
 • Czas trwania 90 minut
Korale czerwone

CZERWONE KORALE

Czerwone korale – zajęcia edukacyjne w trakcie, których uczestnicy dowiadują się, że korale były ulubioną ozdobą krakowianek. Stanowiły prawdziwy skarb rodzinny i były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Prawdziwe korale były marzeniem niemal każdej kobiety. Po wielkości paciorków, gatunku korala oraz liczbie sznurów można było rozpoznać pozycję społeczną i zamożność właścicielki. Młode kobiety często otrzymywały korale od swoich rodziców w posagu. Na warsztatach uczestnicy malują drewniane paciorki  i komponują korale, które stają się nie tylko pamiątką ale i efektowną ozdobą.
Cena od osoby: 25 zł

 • Zajęcia prowadzone cały rok
 • Czas trwania 60 minut
witraż

NA SZKLE MALOWANE

Malowane na szkle – malowanie obrazów  na szkle na terenach wiejskich pojawiło się w  II połowie XVIII wieku
i były to przede wszystkim obrazy o tematyce religijnej. Tematem zajęć jest poznanie  historii ludowego malarstwa na szkle, jego tradycji  a także praktyczne poznanie tajników samej techniki malowania.
Każdy uczestnik wykona sam wyjątkową pracę malarską który stanowi pamiątkę z pobytu w Skansenie.
Cena od osoby: 20 zł

 • Zajęcia prowadzone cały rok
 • Czas trwania 60 minut
Łańcuch choinkowy z bibuły

WARSZATY TWORZENIA OZDÓB BOŻONARODZENIOWYCH

Warsztaty tworzenia ozdób bożonarodzeniowych – podczas których uczestnicy poznają tradycje, obrzędy i zwyczaje świąteczne oraz inspirując się ozdobami świątecznymi, które wykonywane były przed stu laty przez naszych pradziadków wyczarują wyjątkowe ozdoby choinkowe.
Cena od osoby: 20 zł

 • Zajęcia prowadzone w grudniu.
 • Czas trwania 120 minut
kartka świąteczna

WARSZTATY TWORZENIA KART ŚWIĄTECZNYCH

Warsztaty tworzenia kart świątecznych – w czasie których uczestnicy dowiedzą się kiedy powstały pierwsze karki świąteczne, kto wymyślił nazwę ,, pocztówka’’ oraz własnoręcznie wykonają kartkę wykorzystując tradycyjne materiały zdobnicze.
Cena od osoby: 20 zł

 • Zajęcia prowadzone (marzec, kwiecień, grudzień)
 • Czas trwania 190 minut
Pisanki

PISANKI, KRASZANKI, JAJKA MALOWANE - ZWYCZAJE I OBRZĘDY WIELKANOCNE

Warsztaty malowania pisanek – warsztaty podczas których uczestnikom przybliżone zostaną zwyczaje wielkanocne oraz symbolika tych świąt. Poznają historię i tradycję zdobienia jajek techniką woskową – batikową, polegającą na rysowaniu wzoru woskiem a następnie zanurzaniu jajka w barwniku. Dowiedzą się z którego wieku pochodzą najstarsze pisanki odnalezione w Polsce i gdzie znajduje się największy zbiór pisanek. W części praktycznej każdy uczestnik wykona pisankę według własnego pomysłu.
Cena od osoby: 20 zł

 • Zajęcia prowadzone od marca do kwietnia
 • Czas trwania 90 minut

Ustawienia

Zapisz się do newslettera

Skip to content