Była to już 11 edycja Festiwalu Etnomania! – Fotorelacja.

Festiwal ETNOmania jak co roku przyciągnął do Skansenu w Wygiełzowie setki gości spragnionych kontaktu z tradycją, co można zauważyć na poniższych zdjęciach 🙂
W tym roku festiwalowi towarzyszył temat DOMu – tradycji uDOMowionej, DOMu w tradycji!
Mogliśmy posłuchać powieści o dawnych metodach budowana domów, w szczególności u Krakowiaków Zachodnich – prelekcję poprowadziła Anna Zelech etnograf z naszego Muzeum. O domowych O tradycjach i zwyczajach. O symbolice domu w kulturze ludowej opowiedział Filip Olszewski z Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ.

Budowaliśmy też Skansen podczas wielkoformatowej gry, którą poprowadziła Agnieszka Oczkowska.
Motyw domu przewiną się też na licznych warsztatach. Szczęśliwcy załapali się na warsztaty na zapisy m.in. pająki z bibuły i słomy, farbowanie poduszek naturalnymi sposobami, ekologiczna  pielęgnacja domu, czy też tworzenie wianków na drzwi. Z Żywa pracownią współtworzyliśmy ETNOinstalację i haftowaliśmy wielkoskalową makatkę z motywem DOMu czy też tworzyliśmy drewniane breloczki.

Była też okazja aby w nietuzinkowy sposób utrwalić rodzinną chwilę w niezwykłym miejscu pełnym historii i zdarzeń jakim jest skansen Wygiełzów, a to za sprawą Sztuka Patrzenia – Małgorzata Pióro, która aranżowała i uwieczniała Wasze rodziny na fotografiach w festiwalowej ‘FOTOBUDCE’.

W strefie dzieci jak zawsze mnóstwo zabawy i śmiechu – malowanie na polanie, wspólne śpiewy i tańce! A specjalną strefę całodziennych aktywności dla najmłodszych wraz z organizatorami przygotowali BeskidPodkowca.
I jak to w skansenie bywa,  było też siano 😀 ….kto już był i szalał ten wie, że to nie tylko atrakcja dla najmłodszych :D.

Festiwalowi jak zawsze towarzyszył pokaz mody, na który wszyscy wyczekiwali. Tematem przewodnim tegorocznego pokazu była BARWA I MATERIAŁ jako dwa elementy, którym projektanci poświęcili w swoich kolekcjach szczególną uwagę. Artystyczne projekty koszul łączące grafikę z fotografią szlachetną i ukraińskim haftem ludowym zaprezentowała Sasza Malisz. Bajecznie kolorowe, pełne kobiecej mocy spódnice i suknie zielekada, oraz minimalistyczne, naturalne i kobiece projekty bohaczyk.com – odzież lniana.

O muzyczną sferę zadbali: Echo Rodu-którzy współtworzyli pokaz mody, Kapela Brodow – Zespół założony w 1992 roku przez znawcę muzyki polskiej wsi, skrzypka i lirnika Witolda Brodę. Wisienką na torcie i zwieńczeniem festiwalu był koncert” Drzewo, dom i stół’ – Joanna Słowińska & Stanisław Słowiński Quartet ❤.

Na stoiskach blisko 150 wystawców, można było zakupić mnóstwo wyjątkowych wyrobów rzemieślniczych, rękodzieła i autentycznych etnosmaków. Nie zabrakło także strefy ETNOsmaków, gdzie goście mogli skosztować kuchni regionalnej, wegetariańskiej, slow food i street food, produktów tradycyjnych i zdrowych przetworów.

Dziękujemy i mamy nadzieję, do zobaczenia za rok!

Organizator: Fundacja od Kultury, Szlak Rzemiosła
Partner Główny: Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, Województwo Małopolskie, Gmina Babica
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Partnerzy: Kraina Podkowca/Beskid Podkowca, Iossi, Felicea, Czasdzieci.pl

Ustawienia