Dwór w Stryszowie

Dwór w stryszawie

Historia
Dwór zbudowany zapewne w końcu XVI w. Budynek ów był chyba obronnym, co można wnioskować po jego planie, który zachował się do dziś, a także po fakcie, że kilka pobliskich dworów w tym okresie miało charakter warowny. W 1739 roku wieś uległa pożarowi, podczas którego spłonął także dwór. Pozostały tylko kamienne fundamenty, na których ówczesny właściciel Stryszowa, Kazimierz Wilkoński, postawił drewniane piętro. Na jednej z belek na parterze zachował się napis: Renovatum A.D. 1741. W ten sposób dwór obronny zmienił się w dość okazałą, barokową, szlachecką rezydencję wiejską, którą około poł. XIX w. nieco przerobił Julian Gorczyński. Po II wojnie światowej jej użytkownik – Państwowe Gospodarstwo Rolne – doprowadził dwór do dewastacji. W 2 poł. lat 50 XX w. przeprowadzono gruntowny remont konserwatorski dworu.

Opis :
Budynek barokowy. Północna, kwadratowa część dworu składa się z parteru (ze względu na wzniesienie terenu pełniącego rolę piwnic) i piętra oraz podpiwniczonej, piętrowej części południowej, postawionej na planie prostokąta. Ściany parteru zbudowane z łamanego piaskowca, stanowią pozostałość dawnego dworu. Trzy ściany piętra: wschodnia południowa i zachodnia, okolone są drewnianym gankiem, z ozdobnymi balaskami i profilowanymi słupami, wspierającymi szeroki okap. Całość nakryta jest dachem czterospadowym. Ściany i pułapy niektórych sal ozdobione są barokową polichromią. W jednej z sal piętra znajduje się klasycystyczny kominek, w innej mieściła się dworska kaplica.

Stan obecny:
Od ponad 40 lat, jako oddział Zamku Królewskiego na Wawelu, dwór pełni funkcję placówki muzealnej. Jest w nim prezentowana stała ekspozycja Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX oraz są organizowane wystawy czasowe.
Wystawa stała mieszcząca  się w muzeum przedstawia typowe wnętrza wiejskiej rezydencji ziemiańskiej z XIX stulecia. Wszystkie prezentowane na niej eksponaty pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Wnętrza zostały zaaranżowane tak, aby oddać atmosferę średnio zamożnego dworu. Ekspozycja obejmuje salon, gabinet, jadalnię i sypialnię. W XIX-wiecznej Polsce pomieszczenia te były uważane za najbardziej okazałe, a ich wyposażenie i meble niejednokrotnie sprowadzano z zagranicy, m.in. z Wiednia i Paryża. Takiej wagi nie przykładano już do wyglądu pozostałych izb dworskich.

Rejestr zabytków: nr rej.: A-230 z 3.02.1971 oraz A-375/79 z 8.09.1980
Opis pobrany ze strony: http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/3048/Stryszow/
https://www.it.wadowice.pl/atrakcje/muzea-i-galerie/dwor-w-stryszowie-oddzial-zamku-krolewskiego-na-wawelu.html

Ustawienia