Oferta na ferie 2023

warsztaty

Na czas tegorocznych ferii Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec przygotowało dla dzieci  specjalną ofertę. W dniach 30.01 – 10.02. 2023 r.  od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 12.00 zapraszamy na zajęcia.

,, Ferie na  ludowo ’’
Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 885 386 913. Koszt zajęć  – 25 zł/os.

30 stycznia odbędą się Warsztaty o stroju krakowskim podczas, których uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć i przymierzyć odświętne stroje Krakowiaków Zachodnich, zapoznać się  z ich bogatym zdobnictwem  i rodzajami tkanin jakich używano niegdyś do szycia strojów. Wykonają własnoręcznie zdobienia bawełnianych toreb eco wzorowanych na zdobnictwie  krakowskim. Torbę każdy z uczestników zabierze ze sobą.

31 stycznia Warsztaty ,, Tajemnice malowanej skrzyni’’  podczas,  których uczestnicy dowiedzą się jak ważnym elementem wyposażenia była skrzynia, do czego służyła  i jakie skarby były w niej ukryte. Zapoznają się z motywami zdobniczymi skrzyń a następnie samodzielnie wybiorą kolorystykę oraz wzory i wykonają dekorację drewnianej miniaturowej skrzyneczki,  która będzie wspaniałą pamiątką z zajęć.

1 lutego Warsztaty ,, Czerwone korale’’ w trakcie, których  uczestnicy dowiadują się, że korale były ulubioną ozdobą krakowianek. Stanowiły prawdziwy skarb rodzinny i były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Młode kobiety często otrzymywały korale od swoich rodziców w posagu.  Na warsztatach uczestnicy malują drewniane paciorki  i komponują korale, które stają się nie tylko pamiątką ale i efektowną ozdobą.

2 lutego Warsztaty tworzenia kwiatów z bibuły podczas których uczestnicy dowiedzą się że kwiaty bibułkowe jeszcze niedawno stanowiły obowiązkowy element świątecznego wystroju wnętrza. Dekoracje z kwiatów przygotowywano na najważniejsze święta i uroczystości rodzinne.  Proste kwiaty potrafiła zrobić każda dziewczyna i kobieta. Na warsztatach każdy z uczestników będzie miał okazję wykonać samodzielnie 4 rodzaje kwiatów z krepiny : mak, krokus, stokrotka i róża.

3 lutego Warsztaty z malowania witraży Tematem zajęć jest poznanie  historii ludowego malarstwa na szkle, jego tradycji  a także praktyczne poznanie tajników samej techniki malowania. Każdy uczestnik wykona sam wyjątkową pracę malarską który stanowi pamiątkę z pobytu w Skansenie.

6 lutego Warsztaty ceramiczne  w trakcie , których uczestnicy dowiadują się, że garncarstwo uważa się za najstarsze rzemiosło, które wymagało specjalnego warsztatu i dużych umiejętności ale przede wszystkim próbują swoich sił w lepieniu i toczeniu na kole garncarskim. Na zajęciach uczestnicy  zapoznają się z technikami ręcznego formowania  naczyń z gliny i ich zdobienia oraz z tradycyjnymi wyrobami garncarskimi

7 lutego Warsztaty z tkactwa  w trakcie których uczestnicy dowiedzą się, że prawie w każdym domu znajdowało się krosno, na którym wytwarzano tkaniny, wykorzystywane później do szycia ubrań i materiałów dekoracyjnych. Podczas warsztatów każdy z uczestników będzie miał szansę wykonać zakładkę do książki na drewnianych krosnach.

8 lutego Warsztaty Budujemy Skansen podczas, których uczestnicy  będą mieli okazję zagrać w wielkoformatową grę planszową. Gra przeznaczona jest do rozgrywki dla grupy kilkunastu osób wraz z instrukcją, kartami do gry, pudełkami z zadaniami, broszurką o krakowiakach, modelami drewnianych chałup  i miniaturowymi meblami. Każdy uczestnik otrzyma ,, Poradnik młodego etnografa’’, zawierający wskazówki, w jaki sposób można badać i dokumentować ślady przeszłości w swojej najbliższej okolicy.

9 lutego Warsztaty Mydlane podczas których każdy uczestnik wykonuje swoje własne mydełko, które zabierze do domu. Może wybrać kolor,  aromat oraz dodatki do mydła. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się, ile wysiłku i trudu musiały włożyć nasze prababcie żeby wyprać ubrania. Będą mieli okazję zapoznać się z dawnymi sprzętami , które służyły do prania i prasowania, a także spróbują swoich sił przy pracy maglownicą  i żelazkami na duszę i węgiel drzewny.

10 lutego Warsztaty zabawkarskie podczas których uczestnicy dowiedzą się czym zajmowały się dzieci przed stu laty, w jakich warunkach żyły, czy miały czas na zabawę. Poznają dawne wiejskie zabawy, a także będą mieli okazję pobawić się zabawkami, którymi bawili się nasi pradziadkowie. Dzieci własnoręcznie wykonują zabawki: szmacianą lalkę i malują  drewniane ptaszki. Zabawki zabiorą ze sobą do domu na pamiątkę.


Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Ustawienia

Zapisz się do newslettera

Skip to content