Oferta na Kocham Kraków z Wzajemnością w ramach Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami

Muzeum-Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec serdecznie zaprasza na zajęcia w ramach Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami

19.06.2021 r. godz. 10.00 zajęcia warsztatowe dla osób z niepełnosprawnością wzroku  ,, Pawie pióra u czapeczek, krasne wstążki u dzieweczek’’ – strój krakowski od podszewki.  Podczas zajęć uczestnicy dowiadują się w jaki sposób ludowy strój stał się strojem narodowym zakładanym na różnorodne uroczystości. Edukator dokonuje audiodeskrypcji stroju przy jednoczesnym jego doświadczaniu przez uczestników zmysłem dotyku i zapachu. Uczestnicy mają możliwość poczucia faktury, kształtu poszczególnych elementów odświętnego stroju damskiego i męskiego. Uczestnicy otrzymują wzorniki faktur różnych gatunków materiałów i tekstyliów, z których szyło się niegdyś stroje oraz wzorniki haftów, co pozwala na poznanie najbardziej charakterystycznych haftów krakowskich, którymi kobiety dawniej zdobiły swoje chusty i zapaski. Mają również okazję wykonać własnoręcznie zdobienia torby eco wzorowanych na zdobnictwie krakowskim. Na torbie znajduje się wypukły kontur wzoru na który uczestnicy nanoszą farby. Torbę każdy z uczestników zabierze ze sobą.

12.00 – zwiedzanie po trzech wybranych obiektach z możliwością poznawania dotykowego eksponatów i wnętrz za pomocą audiodeskrypcji prowadzonej przez przewodnika.

20.06.2021 r. godz. 12.00 zajęcia warsztatowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną ,, Nie święci garnki lepią’’ . Uczestnicy dowiadują się, że garncarstwo uważa się za najstarsze rzemiosło, które wymagało specjalnego warsztatu i dużych umiejętności ale przede wszystkim próbują  swoich sił w lepieniu i toczeniu na kole garncarskim. Zapoznają się technikami ręcznego formowania z gliny i ich  zdobienia oraz z tradycyjnymi wyrobami garncarskimi.    

14.00 –  Zwiedzanie z przewodnikiem po obiektach budownictwa drewnianego wśród których znajdują się : zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, remiza strażacka oraz obiekty charakterystyczne dla zabudowy małomiasteczkowej a także dwór.

Skansen położony jest na nierównym pagórkowatym terenie. Dla osób samodzielnie poruszających się na wózkach  teren jest trudny z powodu drobnych kamieni na ścieżkach. Zabytkowe drewniane obiekty położone są na całym obszarze Skansenu ( 5 ha ) w niewielkich odległościach od siebie 20 – 50 m. Wejście do obiektów jest przez niskie drzwi z wysokimi progami. Instytucja zapewnia rampy i szyny podjazdowe, które umożliwiają dostęp do 4 obiektów a także pomoc asystenta. Dwór jest obiektem bez barier architektonicznych, w dworze znajduje się toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. W toalecie znajduje się system przywoławczy w skład, którego wchodzi dzwonek przyzywowy oraz sygnalizator akustyczno-optyczny.  Na terenie Skansenu powstał ogród sensoryczny mający charakter poznawczo –  edukacyjny ze szczególnym przeznaczeniem dla osób z niepełnosprawnościami. W ogrodzie, który pełni funkcję dydaktyczną, rewalidacyjną oraz terapeutyczną znajduje się niewielki plac zabaw z takimi elementami jak: karuzela integracyjna, huśtawka integracyjna, piaskownica z możliwością korzystania przez dzieci poruszających się na wózkach.    

Na terenie skansenu można również skorzystać z audioprzewodnika pobranego na telefon. Aplikacja umożliwia samodzielne zwiedzanie. jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom zwiedzających z niepełnosprawnościami, a także odbiorców indywidualnych i rodzin z dziećmi. Aplikacja jest do pobrania w ,, SKLEP PLAY” pod nazwą ” Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie”.

Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 32-622-87-49
Ilość miejsc ograniczona.  

Ustawienia