Wystawa czasowa „Wpatrzona w ikony. Prace Bożeny Mularczyk”
Bożena Mularczyk tworzy obrazy techniką decoupage. To bardzo stara technika zdobienia przedmiotów i tworzenia kompozycji poprzez naklejanie skrawków wyciętych lub wyrwanych motywów na specjalnie przygotowaną powierzchnię. Po naklejeniu zdobień nakłada się od kilku do kilkudziesięciu warstw lakieru.
Pani Bożena w poszukiwaniu odpowiednich dla niej tematów sięgnęła do wizerunków z dawnych prawosławnych ikon. Decoupage pozwolił na przefiltrowanie tego sposobu obrazowania przez osobistą wrażliwość estetyczną artystki, na pokazanie jej własnego sposobu patrzenia na ikony z wykorzystaniem ulubionej żywej kolorystyki i wyrazistych form.
W prezentowanych na wystawie pracach wyeksponowane zostały reprodukcje ikon, które wykonano na wysuszonych, starych deskach, rozświetlonych prawdziwym złotem i srebrem.
Do tej pory prace Bożeny Mularczyk były prezentowane na wystawach w Kłaju, Bochni, Krakowie, w Civitas Christiana w Nowym Sączu, w Brzesku, Kalwarii Zebrzydowskiej, w starosądeckiej Galerii pod Piątką a także na Międzynarodowej Wystawie Rolniczej w Nawojowej. Kilkanaście ikon wyeksponowano w galerii bocheńskiego Civitas Christiana a jesienią 2017 roku ikony zaprezentowano na dużej wystawie w Zamku Tarnowskich w Suchej Beskidzkiej.
Ikona jest świętym obrazem czczonym w prawosławnym kościele. W tradycji starochrześcijańskiej słowem tym nazywano przedstawienia Chrystusa, Matki Bożej i innych świętych na mozaikach, freskach, obrazach i rzeźbach. Z czasem słowo „ikona” zawęziło się do określenia obrazu na desce.
Oprócz najpopularniejszych przedstawień Chrystusa, Matki Bożej, świętych i aniołów drugi typ przedstawień stanowią wydarzenia biblijne lub historie z życia świętych. Najpopularniejszymi typami ikonograficznymi Chrystusa – Syna Bożego są: Pantokrator (Władca Wszechświata), Acheiropoieton, czyli Mandylion („obraz nie ręką uczyniony”), Emmanuel (Jezus w wieku młodzieńczym). Istnieje też pięć typów ikony maryjnej: z rzędu Deesis (pośrodku Chrystus, po jego bokach Maryja i św. Jan Chrzciciel), Eleusa (Miłująca), Hodegetria (Przewodniczka, Wskazująca drogę), Kazańska i Oranta (Modląca się).
Istnieje również wiele ikon obrazujących postacie świętych, gdyż w Kościele prawosławnym, tak jak w Kościele katolickim kult świętych odgrywa bardzo ważną rolę.
Wystawa czasowa: „Wpatrzona w ikony. Prace Bożeny Mularczyk”.
Miejsce ekspozycji: Dwór z Drogini
Czas ekspozycji: 8 marca 2018 – 8 kwietnia 2018 r.
Scenariusz: Izabela Okręglicka
Realizacja: Izabela Okręglicka
Współpraca: Piotr Skórkiewicz, Mirosław Grzywnowicz