Wspomnienie Balu we dworze – Noc w Muzeum 20 maja 2022

W piątkowy wieczór goście tłumnie wypełnili salony dworu z Drogini, gdzie odbyła się ,,Bal we dworze”
zorganizowany w ramach Nocy Muzeów 2022.  Tematem przewodnim tegorocznej nocy był wiek XIX.

Wszyscy przybyli goście  mogli poznać rodzinę Janotów Bzowskich, właścicieli dworu dzięki przytoczonym opowieściom przewodników muzeum. Dowiedzieć się co było modne i w co ubierali się zamożni mieszkańcy dworu na specjalne okazję.
A także uczestniczyć w pokazach i tańcach historycznych z XIX wieku, które poprowadził Teatr Tańca Terpsychora z Krakowa.

Na miejscu odbył się też pokaz tworzenia koronki frywolitkowej na czółenkach, które prowadziły Magdalena Bodnarowska i Agnieszka Orlicka z My Craft Loft.

Podczas  wydarzenia, można też było obejrzeć dotychczas nie eksponowane Karnety Balowe, które pochodzą ze zbiorów muzeum.

Karnety pozyskane na drodze darowizny od Pani Rokosz-Harabasz.
Karnety Pikniku Rolników mające formę okładki ze sztywnego kartoniku (w kolorze beżowym), w której znajduje się kartka z zapiskami przewiązana przez środek sznureczkiem.
Okładka tłoczona jest reliefowo z motywami pracy rolnika, widoczne narzędzia pracy, w tym kosa i grabie, snop, orka. Z boku karnetu znajduje się cieniutki ołóweczek oraz haczyk do zawieszania za pasem.

Karnet nr 1 z datą na stronie tytułowej 29.02.1908, obrzeża ząbkowane.
Karnet nr 2 z datą 14.2.1909r. obrzeże linia falista.

********
Karnety pozyskane na drodze darowizny od Pani Rokosz-Harabasz.
Karnet balowy w etui. Etui powlekane welurem w kolorze ciemno-zielonym, zaopatrzone w sznureczek i haczyk do zawieszania za pasem. Z dołu do złocistej ażurowej sterczyny przypięty dekoracyjny chwost. Na froncie etui złocisty monogram RO, z tyłu złocisty napis „Lemberg 18 Februar 1896 r.”. Karnecik (zeszycik) w oprawie amarantowego weluru, z tarczą złocistą na której widnieje dwugłowy orzeł. Wewnątrz 8 karteczek z zapiskami, z boku cieniutki ołóweczek.
Na stronie tytułowej informacja o organizatorze balu (bal oficerski) w języku niemieckim.

Korzystając z okazji dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za wspólną zabawę, grupie z Teatru Tańca Terpsychora za wprowadzenie nas w taneczny nastrój i przekazanie dużej dawki wiedzy na temat epoki.
Pani Magdalenie Bodnarowskiej-Albrych i Agnieszcze Orilckiej za piękny pokaz tworzenia koronki frywolitkowej na czółenkach i naukę szydełkowania.

Przywołując wspomnienia tej wspaniałej zabawy udostępniamy krótką fotorelację:

Ustawienia