Wystawa czasowa „Morskie impresje Józefa Mularczyka”

Wystawa czasowa “MORSKIE IMPRESJE JÓZEFA MULARCZYKA”

Józef Mularczyk (1916-2009) często bywał nazywany „malarzem Tatr”, ponieważ istotnie znaczną część jego twórczości stanowią obrazy o tematyce górskiej. Jednak krajobrazy nadmorskie również były ważnym motywem jego prac. Jego fascynacja morzem rozwinęła się w latach powojennych, gdy los rzucił go na Ziemie Odzyskane, do Lęborka, gdzie zajmował się organizacją lokalnego życia kulturalnego, dbając o eksponaty i ratując zabytki kultury pomorskiej.

Ciekawym wątkiem związanym z tą tematyką są krajobrazy niderlandzkie, efekt kilkutygodniowego pobytu u znajomych w Holandii w latach 80-tych XX w. Holenderska „ziemia wydarta morzu” zrobiła na artyście wielkie wrażenie. Pobyt ten zaowocował szeregiem pejzaży z charakterystycznymi wiatrakami i kanałami.

Prawdziwym unikatem wśród prezentowanych prac jest projekt gobelinu przedstawiający nabrzeże Motławy w zabytkowym centrum Gdańska. Projekt powstał jako część serii w ramach konkursu poświęconego miastom polskim. Niestety pozostałe prace z tego cyklu nie zachowały się.

 


Wystawa czasowa: „Morskie impresje Józefa Mularczyka”

Czas ekspozycji: 22 lipca – 30 września 2018 r .

Miejsce ekspozycji: Dwór z Drogini,  Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec

Koncepcja wystawy: Bożena Mularczyk

Tekst: Anna Mularczyk – Meyer

Scenariusz i realizacja: Izabela Okręglicka, Marek Grabski

Współpraca: Stanisława Dusza, Arkadiusz Buła

 

Ustawienia