Wystawa czasowa – ,,Wystawa Prac Artystów Malujących Ustami i Nogami” 14 wrzesień – 30 listopad 2020 r.

Muzeum-Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec serdecznie zaprasza na 
Wystawę Prac Artystów Malujących Ustami i Nogami w dniach od 14 września do 30 listopada 2020 roku.

Jest w naszym kraju grupa licząca 26 twórców, którzy przyjmując niekonwencjonalne metody w malowaniu znaleźli sposób na życie. To, że opanowali nowe techniki malowania, pozwoliło im pokonać strach przed bezczynnością. Zaczęli realizować swoje zainteresowania, które stały się ich życiową pasją. Jest to pasja, która umożliwia egzystencję. Jest to pasja, która umożliwia realizowanie potrzeb twórców. Wreszcie, jest to pasja, która zachwyca mieszkańców całego świata pięknem ich prac. Nie jest istotne, że trzymają ołówek, czy pędzel w zaciśniętych ustach lub też palcach stopy. Każdy z tych sposobów wymaga jedynie treningu, czasu i cierpliwości. Jedni używają rąk, drudzy ust, jeszcze inni nóg po to, by przenieść na papier i płótno swoje wrażenia, uczucia, czy zaobserwowaną rzeczywistość.

Artystów Malujących Ustami i Nogami zrzesza wydawnictwo AMUN, które powstało w 1993 roku w Raciborzu. Jest jedną z 46 placówek działających na świecie, które zajmują się publikacją reprodukcji obrazów artystów malarzy tworzących ustami lub stopą. Promocja twórczości artystów polega na rozprowadzaniu ich prac w postaci kart świątecznych i okolicznościowych oraz kalendarzy poprzez direct mailing (bezpośrednia przesyłka pocztowa) do mieszkańców naszego kraju.  W chwili kiedy powstał Związek zrzeszających artystów malujących ustami i nogami, znany był slogan:
,,Nie prosimy o litość ‘’ . Jest on związany z miejscem niekonwencjonalnych artystów w dzisiejszej kulturze, a właściwie sztuce, której kształt współtworzą wraz z innymi artystami  na przestrzeni dziesięcioleci.  Stworzenie organizacji z niezwykłymi osobowościami i zarazem posiadającymi nieprzeciętne umiejętności i zdolności, umożliwiło wspieranie rozwoju artystycznego osób, które pomimo niepełnosprawności zapragnęły tworzyć trzymając pędzel w ustach bądź stopach. Pojawiła się zarazem niespotykana dotąd możliwość sprzedaży ich prac. Związek, zajmując się rozprowadzaniem reprodukcji obrazów, zapewnił tym samym artystom z niepełnosprawnością podstawowe warunki, które umożliwiły swobodny rozwój i dały szansę na samodzielność. Polską grupę tworzy 26 artystów malujących ustami lub stopą, którzy pochodzą z różnych stron Polski. Choć tworzone inaczej, ich prace wyglądają Nie Inaczej.

ARTYŚCI MALUJĄCY USTAMI I NOGAMI O SOBIE

Katarzyna Warachim – maluje ustami
„ …teatrolog, maluję ustami od 1995 roku. Malarstwo oprócz teatru i literatury to pasja, która czyni codzienność bardziej znośną, uwalnia od cierpienia.”

Agnieszka Sapińska – maluje ustami
„ …urodziłam się w 1973 roku w Łęczycy z dziecięcym porażeniem mózgowym, mieszkam w Mąkolicach pod Łodzią. Od 1995 roku maluję obrazy „ustami” na płótnie. Kocham kwiaty i ludzi. Moje motto to: CARPE DIEM.”

Małgorzata Waszkiewicz – maluje stopą
„ …jestem wielką szczęściarą, gdyż spełniły się moje największe marzenia życiowe. Jestem żoną, matką czteroletniej Justysi, wspaniałej dziewczynki. Ogromnie dziękuję Bogu, że mogę cieszyć się uczuciem macierzyństwa. A na koniec jeszcze jeden niezmiernie ważny fakt z mojego życia, jestem malarką i kocham to co robię. Tak więc widzicie, jestem naprawdę szczęściarą.”

Małgorzata Pauspert – maluje stopą
„ …kocham malować zimę, ponieważ bardzo intensywnie ją czuję…wiatr, śnieg , mróz, specyficzny kąt padania światła – radosna biel śpiącej przyrody.”

Monika Kamińska – maluje ustami
„Kocham malować!”

Jan Sporek – maluje ustami
„ …urodziłem się w 1972 roku w Rajczy. Od kilkunastu lat maluję obrazy ustami. W  swoim   malarstwie  dotykam   różnych   tematów  od  pejzaży,  martwej  natury,  zwierząt,  kwiatów,  do scenek  rodzajowych. Interesuję się  zjawiskami nadprzyrodzonymi,  lubię  czytać  książki. Poza malarstwem moją pasją jest życie.”

Mariola Wower – maluje ustami
„Gdyby ktoś zapytał, czemu maluję to mogłabym powiedzieć, że nie mogłabym tego nie robić. To pragnienie jest silniejsze od mojej niepełnosprawności.”

Bartosz Ostałowski – maluje ustami i stopą
„… ukończyłem studia inżynierskie, teraz skupiam się na malarstwie oraz motosporcie. To moje dwie największe pasje, które dają mi dużo satysfakcji i radości.”

Stanisław Kmiecik – maluje ustami i stopą
„Życie jest tylko przechodnim półcieniem, 
Nędznym aktorem, który swą rolę 
Przez parę godzin wygrawszy na scenie 
W nicość przepada – powieścią idioty, 
Głośną, wrzaskliwą, a nic nie znaczącą..”
William Szekspir

Mariusz Mączka – maluje ustami
„Malarstwo odmieniło moje życie, sprawiło, że stałem się bardziej otwarty i pewny siebie. Poznałem wielu wspaniałych ludzi, którzy nauczyli mnie czerpać z życia jak najwięcej, a zarazem dawać to innym i wspierać ich w trudnych chwilach. Krótko mówiąc moja pasja tchnęła we mnie życie.”

Lucjan Matuła – maluje stopą
„Malowanie jest moją największą pasją, bez której nie mógłbym żyć, jest dla mnie jak tlen, więc maluję od najmłodszych lat.”

Walery Siejtbatałow – maluje ustami
„W malarstwie znajduję spokój i siłę nieustających dolegliwości. Bardzo lubię malować portrety.”

Dorota Szachewicz – maluje ustami
„Choruję od dziecka na dystrofię. Każdy obraz który tworzę, jest radością odkrywania nowych form i kolorów oraz dawania mojego patrzenia na świat, bo tylko dzięki malowaniu czuję się wolna od niesprawnego ciała i potrzebna innym.”

Emilia Ratajczak – maluje ustami
„… najważniejsze było to, że zacznę malować. Ustami, skoro nie można inaczej, ale w kolorach, farbami. Maluję więc. Minęły lata. Maluję przecież. Mogę malować!!! Opuściła mnie beznadzieja. Jakie to ważne!!!”

Jerzy Omelczuk – maluje ustami
„Jako mały chłopiec  zostałem zostawiony sam sobie, przez chorobę pozbawiony możliwości posługiwania się rękami dla zabicia czasu, zacząłem używać do zabawy ust, nosa, brody… lepiłem z plasteliny, układałem klocki… aż w końcu wziąłem do ust ołówek i to był przełom w moim życiu. Od tamtego momentu zaczęła się moja przygoda z malarstwem.”

Joanna Gruszka – maluje ustami
„Preferuję malarstwo w ciemniejszej kolorystyce. Nie lubię skupiać na sobie uwagi.”

Mikołaj Kastelik – maluje ustami
„Malarstwo jest dla mnie pasją. Kocham malować krajobrazy, kwiaty, ptaki i zwierzęta. W ten sposób mile spędzam czas.”

Krzysztof Kosowski – maluje ustami i stopą
„W obrazach, które maluję, staram się łączyć różne nastroje i wątki – często zawierają one nutkę nostalgii i ironii lub satyry. Chciałbym namalować coś, co jeszcze drzemie w mojej podświadomości. To nie będzie coś niezwykłego i wielkiego, ale wiem, że chcę wypowiedzieć coś, czego jeszcze nie potrafię wyrazić do końca, i czekam, żeby się wyłoniło.”

Teresa Frys – maluje ustami
„My także chcemy wznosić latawce i tak jak zdrowi biegać pod wiatr. Niesprawną ręką zrywać dmuchawce. I z krótszą nogą poznawać świat. Zróbcie nam miejsce, nie patrzcie wrogo. Niepełnosprawni i chcą i mogą: odkrywać góry, zawieszać słońce, darować serca – czujesz ? – gorące! Otwórzcie okna po nocy dzwonku, nie chcemy ciągle sterczeć w przedsionku!”

Arkadiusz Cyprian – maluje ustami
„Malarstwo stało się moim sposobem na życie.”

Jadwiga Markur – maluje stopą
„Mama zawsze powtarzała: “Nie bądź chwastem, nie siedź bezczynnie”. Poradziła mi, żebym zaczęła malować. Tak się też stało. Zabawnie wyglądały moje pierwsze próby na płótnie. Malowałam godzinę, a myto mnie po tym malowaniu dwie godziny – nie wiedziałam, że te farby tak brudzą.”

Jerzy Galos – maluje ustami
„Pierwsze prace malowane ustami powstały 7 lat po wypadku. Najchętniej maluję farbami olejnymi, akwarelami oraz temperą. Moja ulubiona tematyka, to pejzaże, maluję również martwą naturę, kwiaty, zwierzęta.”

W dniu 27 września 2020 r., w dworze odbędzie się prezentacja malowania.

Wystawa czasowa: 
Czas ekspozycji:  14 września – 30 listopada 2020 r.
Miejsce ekspozycji: Dwór z Drogini, na terenie Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny
w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec 
Kurator wystawy: Beata Sanak
Pomoc techniczna: Mirosław Grzywnowicz, Piotr Skórkiewicz

Ustawienia