Wystawa czasowa: „Z rzeką w tle…”
Jagoda Kaszuba – wystawa malarstwa i rysunku
Jagoda Kaszuba (z d. Kumik) urodziła się w 1983 roku w Nisku. Dzieciństwo i młodość spędziła w Ulanowie – urokliwym podkarpackim miasteczku głęboko zakorzenionym w tradycjach flisackich. Swoją karierę zawodową związała z Krakowem, gdzie pracę kliniczną lekarza pediatry w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym łączy z pracą naukową na Uniwersytecie Jagiellońskim. Malarstwo jest jej pasją od lat dziecięcych, którą rozkoszuje się w wolnych chwilach i wciąż za nią tęskni w natłoku innych zajęć.
Tematyka prezentowanej wystawy malarstwa i rysunku krąży wokół rzeki, a w zasadzie wokół dwóch rzek: Tanwi i Sanu. To w ich widłach „przycupnął” Ulanów. Obie rzeki są dla Artystki niezwykle inspirujące a zarazem fascynujące. Tanew, której intrygująca nazwa ma pochodzenie skandynawskie, u swoich źródeł jest cicha i delikatna, a na tzw. „Szumach” (24 progi skalne) nabiera wigoru po to, aby meandrując pokonać zalegające w poprzek jej nurtu kłody Puszczy Solskiej i majestatycznie zakończyć swój bieg w nurtach Sanu, na tzw. „Cyplu” w Ulanowie. Z kolei San to rzeka w swym dolnym odcinku potężna i tajemnicza, nad którą wg Artystki słońce zachodzi najpiękniej na świecie, a która przez wieki zapewniała mieszkańcom Ulanowa zarobek: zimą – poprzez rybołówstwo a latem – dzięki flisactwu. Choć spław drewna z Puszczy Sandomierskiej wraz z produktami rolnymi na 726-kilometrowej trasie z Ulanowa do Gdańska był zajęciem trudnym i niebezpiecznym to od wieku XVII aż do II Wojny Światowej stanowił główne źródło dochodów mieszkańców Ulanowa.
Ulanowscy flisacy i retmani kierujący spławem znani są w środowisku wodniackim z aktywnego kultywowania wielowiekowych tradycji. Zrzeszeni w Bractwie Flisackim p.w. Św. Barbary w Ulanowie od przeszło dwudziestu pięciu lat organizują tradycyjne spławy tratwami – Sanem i Wisłą do Gdańska oraz Odrą do Szczecina oraz turystyczne spływy galarami propagując kulturę związaną z rzekami. Nie dziwi więc fakt, iż do dnia dzisiejszego nadal żywa tradycja flisacka odnajduje swój wyraz także w twórczości Autorki.
Artystka wywodzi się z rodu retmanów ulanowskich, którego nestorem był dziadek artystki – Mieczysław Pityński. To jemu zawdzięcza ona wiedzę dotyczącą m.in. „czytania rzeki”, techniki pływania krypą ulanowską czy oryginalnego nazewnictwa flisackiego, a nade wszystko umiłowanie brzegów i wód, które ukazuje na swoich obrazach i rysunkach.
Artystkę najbardziej inspiruje przyroda okolic Ulanowa, dlatego najbliższe są jej prace, które tworzy w lokalnym plenerze. Na wystawie zaprezentowanych zostało m.in. kilka prac, będących owocem Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Krzeszów 2014. Autorka twierdzi, iż każdy obraz rodzi się w zachwycie nad pięknem przyrody. To natura jest dla Artystki najbardziej wymagającą nauczycielką. Podczas spacerów, czy przejażdżek rowerowych Autorka „chwyta” refleksy słońca na tafli wody, grę kontrastów w gęstwinie leśnej czy wielorakie barwy nieba, aby potem przelać je na płótno. Autorka inspiracje czerpie również z licznych podróży po Polsce. Pejzaż górski, a zwłaszcza tatrzański, stanowi istotny temat w twórczości Artystki.
W jej portfolio znajdują się rysunki tworzone ołówkiem, węglem, pastelą, obrazy malowane akwarelą. Autorka posługuje się także licznymi technikami malarskimi. Najchętniej sięga jednak po techniką olejną i akrylową. Praca nad obrazem często bywa mozolna, ale w efekcie daje wiele satysfakcji. Obrazy, które tworzy, wędrują najczęściej w ręce rodziny i przyjaciół, choć są i takie, z którymi bardzo trudno byłoby się jej rozstać.
Wystawa czasowa: „Z rzeką w tle…”
Miejsce ekspozycji: Dwór z Drogini
Czas ekspozycji: lipiec – wrzesień 2017 r.
Eksponaty ze zbiorów autora
Realizacja: Marek Grabski
Współpraca: Stanisława Dusza, Piotr Skórkiewicz, Mirosław Grzywnowicz
Kliknij zdjęcie aby zobaczyć galerię