Dla szkół podstawowych klasy od IV – VII


Zajęcia edukacyjne dla szkół podstawowych
klasy od IV – VIII


Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie zaprasza do skorzystania z bogatej oferty lekcji warsztatowych przeprowadzanych na terenie urokliwego skansenu. Tematy zajęć zostały opracowane dla różnych grup wiekowych uczestników. Wybrane zajęcia zostały również dostosowane dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością. Część lekcji, z uwagi na swą specyfikę, realizowana jest sezonowo, ale mamy również zajęcia całoroczne, prowadzone w ogrzewanych pomieszczeniach na terenie skansenu i dworu z Drogini.

Terminy lekcji warsztatowych muszą być wcześniej uzgodnione i zarezerwowane telefonicznie: 885 386 913. 
Prosimy dzwonić w godzinach od 9.00-13.00.
Jednorazowo w zajęciach może brać udział do 25 osób.

Model drewniany chałupy

BUDUJEMY PO KRAKOWSKU – JAK DAWNIEJ BUDOWANO DOMY

Budujemy po krakowsku – w trakcie zajęć uczestnicy poznają materiały z których stawiano domy oraz związane z tym zwyczaje i wierzenia. Dowiedzą się jak przenoszono do skansenu zabytkowe budynki i tworzono ekspozycje muzealną. Pod okiem prowadzącego z przygotowanych modeli samodzielnie złożą wiejską chałupę
i stodołę, a na zakończenie zajęć będą mieli okazję zagrać w wielkoformatową grę planszową. Gra przeznaczona jest do rozgrywki dla grupy kilkunastu osób wraz z instrukcją, kartami do gry, pudełkami z zadaniami, broszurką o krakowiakach, modelami drewnianych chałup i miniaturowymi meblami.
Cena od osoby: 20 zł

Zajęcia prowadzone cały rok
Czas trwania 120 minut
Krakowiaki

STRÓJ KRAKOWSKI OD PODSZEWKI

Strój krakowski od podszewki – podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, że Krakowiaków Zachodnich wyróżniał piękny strój odświętny, noszony do kościoła i podczas uroczystości.   Poznają, które elementy wchodzą w skład stroju kobiecego i męskiego oraz będą mieli  możliwość przymierzenia strojów. W dalszej części zajęć uczestnicy otrzymują bawełnianą torbę ze wzorem haftu z gorsetu krakowskiego, na który nanoszą farby do tkanin. Torbę każdy z uczestników zabierze ze sobą.
Cena od osoby: 25 zł

Zajęcia prowadzone cały rok
Czas trwania 90 minut
skrzynia malowana

TAJEMNICA MALOWANEJ SKRZYNI

Tajemnice malowanej skrzyni – zajęcia edukacyjne podczas których uczestnicy dowiedzą się jak ważnym elementem wyposażenia była skrzynia, do czego służyła i jakie skarby były w niej ukryte. Zapoznają się z motywami zdobniczymi skrzyń a następnie samodzielnie wybiorą kolorystykę oraz wzory i wykonają
dekorację drewnianej miniaturowej skrzyneczki,  która będzie wspaniałą pamiątką z zajęć.
Cena od osoby: 25 zł

Zajęcia prowadzone cały rok
Czas trwania 90 minut
klucz

NALEJCIE WOSKU NA WODĘ, UJRZYCIE SWOJĄ PRZYGODĘ. ZWYCZAJE KATARZYNKOWE I ANDRZEJKOWE

Zwyczaje Katarzynkowe i Andrzejkowe – w trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się o tradycjach andrzejkowych i katarzynkowych oraz poznają dawne zwyczaje i wróżby. Spotkaniu towarzyszyć będzie wspólna zabawa m.in. lanie wosku na wodę, losowanie karteczek, ustawianie butów i inne.
Cena od osoby: 20 zł

Zajęcia prowadzone w listopadzie
Czas trwania 60 minut
garnek gliniany

NIE ŚWIĘCI GARNKI LEPIĄ

Nie święci gar

nki lepią – zajęcia edukacyjne w trakcie, których uczestnicy dowiadują się, że garncarstwo uważa się za najstarsze rzemiosło, które wymagało specjalnego warsztatu i dużych umiejętności ale przede wszystkim próbują swoich sił w lepieniu i toczeniu na kole garncarskim. Na zajęciach uczestnicy  zapoznają się z technikami ręcznego formowania  naczyń z gliny i ich zdobienia oraz z tradycyjnymi wyrobami garncarskimi. Dowiedzą się skąd się bierze glina, do czego służyły dwojaki i dlaczego ulepioną z gliny miskę trzeba wypalić
w bardzo gorącym piecu, żeby była twarda.
Cena od osoby: 20 zł

Zajęcia prowadzone cały rok
Czas trwania 60 minut
Korale czerwone

CZERWONE KORALE

Czerwone korale – zajęcia edukacyjne w trakcie, których uczestnicy dowiadują się, ze korale były ulubioną ozdobą krakowianek. Stanowiły prawdziwy skarb rodzinny i były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Młode kobiety często otrzymywały korale od swoich rodziców w posagu. Ze względu na wysoką cenę
nie każda kobieta mogła sobie na nie pozwolić. Uboższe kobiety musiały zadowalać się koralami sztucznymi,
np. wykonanymi z ciasta chlebowego. Natomiast najbogatsze Krakowianki posiadały nawet po pięć lub sześć sznurów korali. Na warsztatach dzieci malują drewniane paciorki  i komponują korale, które stają się nie tylko pamiątką ale i efektowną ozdobą.
Cena od osoby: 25 zł

Zajęcia prowadzone cały rok
Czas trwania 60 minut
bazie

KOLOROWE PALMY

Kolorowe palmy – warsztaty wykonywania palm wielkanocnych podczas, których uczestnicy dowiedzą się, czego symbolem jest palma wielkanocna, z jakich gałązek się ją wykonuje oraz jakie powstawały palmy w naszym regionie. Na warsztatach dzieci nauczą się wykonywać kwiaty z bibuły i robić tradycyjne wielkanocne palmy ozdobione: baziami, gałązkami sosny, oraz własnoręcznie przygotowanymi kolorowymi kwiatami.
Cena od osoby: 20 zł

Zajęcia prowadzone od marca do kwietnia
Czas trwania 60 minut
Pisanki

PISANKI, KRASZANKI, JAJKA MALOWANE – ZWYCZAJE I OBRZĘDY WIELKANOCNE

Pisanki, kraszanki, jajka malowane – w trakcie zajęć uczestnikom przybliżone zostaną zwyczaje wielkanocne oraz symbolika tych świąt. Uczestnicy dowiedzą się jakie były tradycyjne barwniki, skąd je pozyskiwano oraz jakie techniki stosowano by ozdobić jaja wielkanocne. W części praktycznej uczestnicy ozdobią jajka techniką ,, pisania’’ woskiem oraz własnoręcznie wykonają kartkę świąteczną.
Cena od osoby: 20 zł

Zajęcia prowadzone od marca do kwietnia
Czas trwania 90 minut

SŁOMIANY ZAPAŁ

Słomiany zapał – warsztaty bożonarodzeniowe, na których uczestnicy dowiedzą się jak ważnym i wszechstronnym materiałem była słoma oraz jak piękne ozdoby można było z niej wykonać.

Będą mieli możliwość poznać związane z nią dawne zwyczaje oraz tradycje świąteczne.

Poczują atmosferę nadchodzących świąt tworząc ozdoby na choinkę: barwne łańcuchy ze słomy i bibuły, słomiane serduszka oraz aniołki.


Cena od osoby: 25 zł

Zajęcia prowadzone w grudniu
Czas trwania 90 minut
Kobiety piorące w mice

KIJANKĄ I NA TARZE CZYLI JAK PRAŁY NASZE PRABABCIE

Kijanką i na tarze czyli jak prały nasze prababcie – na zajęciach uczestnicy dowiedzą się, ile wysiłku i trudu musiały włożyć nasze prababcie żeby wyprać ubrania. Będą mieli okazję zapoznać się z dawnymi sprzętami , które służyły do prania i prasowania, a także spróbują swoich sił przy pracy maglownicą i żelazkami na duszę i węgiel. W trakcie zajęć, uczestnicy wykonają własnoręcznie mydełko , które zabierają na pamiątkę.
Cena od osoby: 25 zł

Zajęcia prowadzone od maja do września
Czas trwania 90 minut
Len

JAK TO ZE LNEM BYŁO

Jak to ze lnem było ( III kl. ) – na zajęciach uczestnicy dowiedzą się jakie zastosowanie miał len, co trzeba zrobić żeby pozyskać włókno z łodyg lnianych, ale przede wszystkim będą samodzielnie międlić i czesać len. Dzieci uczestniczą również w pokazie tkania na warsztacie tkackim oraz wykonują zakładkę do książki na drewnianych krosienkach, która pozostaje jako pamiątka z pobytu w skansenie.
Cena od osoby: 20 zł

Zajęcia prowadzone od maja do października
Czas trwania 120 minut

Ustawienia