
31 października, w wigilię Dnia Wszystkich Świętych zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na wydarzenie
„Dynia czy karaboszka”.
Wiele osób z pewnością zdziwi fakt, że popularne u nas obecnie święto Halloween swoje korzenie ma najprawdopodobniej w pogańskim świecie celtów Samhain (koniec lata). To właśnie z ich tradycji zostały zaczerpnięte słynne dziś halloweenowe maski. Wykonywane przez Celtów maski pierwotnie wydrążane były z rzepy. W latach 40. XIX wieku, za sprawą wielkiej emigracji Irlandczyków do Stanów Zjednoczonych, zwyczaj pojawił się w Ameryce Północnej. Z czasem obrzęd ten zmieszał się z podobnymi tradycjami przywiezionymi przez przybyszów z innych państw. Z powodu braku surowca, rzepę w której drążono upiorne twarze, zastąpiono popularną tam dynią.
Słowiańskim odpowiednikiem celtyckiego święta były Dziady – zbiór rytuałów, obrzędów i zwyczajów związanych z obcowaniem żywych ze zmarłymi. Głównym atrybutem podczas obrzędów z świętem przodków były kraboszki (nazywane również karaboszkami) – maski wykonane z drewna.
Czerpiąc inspirację od dawnych słowiańskich przodków zapraszamy Państwa na noc pełną tajemnic do drogińskiego dworu, który na te noc przeistoczy się w miejsce odwiedzane przez dziady, duchy i istoty z zaświatów. W pięknej i tajemniczej scenerii uczestnicy będą mogli poznać niektóre prastare zwyczaje jak np. tworzenie karaboszek. Na pewno nie zabraknie również dobrej zabawy i konkursów. Na zakończenie do dworu przybędzie wędrowny dziad, który opowie stare gawędy ludowe związane z tym świętem. Uczestników prosimy o przebranie zaczerpnięte z dawnych wierzeń ludowych, najlepsze stylizacje zostaną nagrodzone.
Zapraszamy dzieci od 6 lat wraz z rodzicami.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy:
mail. sekretariat@mmz.info.pl
tel. 326228749
Koszt 35 złotych od osoby, w cenie poczęstunek.
Fotografia pochodzi ze strony: https://www.slawoslaw.pl/dziady-swieto-przodkow/
