Ferie w Muzeum – Zapisz się na warsztaty już dziś!

Oferta na ferie  – 12.02 – 23.02.2024 r.

Na czas tegorocznych ferii Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie  przygotowało dla dzieci  specjalną ofertę. W dniach 12.02 – 23.02. 2024 r.  od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 12.00 zapraszamy na warsztatowe zajęcia edukacyjne.

,, Ferie w Muzeum ’’

Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 885-386-913. Koszt zajęć  – 25 zł/os.

12 lutego ,, Z gliny ulepione’’ – warsztaty garncarskie, których tematem wiodącym będzie zapoznanie uczestników z historią garncarstwa, budową koła garncarskiego – podstawowego narzędzia pracy tradycyjnego garncarza, technikami ręcznego formowania naczyń z gliny i ich zdobienia oraz z tradycyjnymi wyrobami garncarskimi. Każdy uczestnik będzie miał okazję do stworzenia własnoręcznie naczynia na kole garncarskim. W drugiej części zajęć uczestnicy będą mieli możliwość wykonania unikalnych dzieł ceramicznych inspirowanych zdobnictwem ludowym regionu.

13 lutego  ,, Malowane na szkle’’Na warsztatach dzieci poznają tajniki i oraz metody malowania na szkle, co pomoże im stworzyć swoje własne i niepowtarzalne dzieła artystyczne, które potem zabierają ze sobą na pamiątkę muzealnego spotkania

14 lutego ,, Kwiaty z krakowskiej chaty’’ Warsztaty tworzenia kwiatów z bibuły podczas których uczestnicy dowiedzą się że kwiaty bibułkowe jeszcze niedawno stanowiły obowiązkowy element świątecznego wystroju wnętrza. Dekoracje z kwiatów przygotowywano na najważniejsze święta i uroczystości rodzinne.  Proste kwiaty potrafiła zrobić każda dziewczyna i kobieta. Na warsztatach każdy z uczestników będzie miał okazję wykonać samodzielnie 4 rodzaje kwiatów z krepiny : mak, krokus, stokrotka i róża.

15 lutego ,, Ele mele dudki… czyli zapomniane zabawy i zabawki dziadków’’ – Warsztaty zabawkarskie podczas których uczestnicy dowiedzą się czym zajmowały się dzieci przed stu laty, w jakich warunkach żyły, czy miały czas na zabawę. Poznają dawne wiejskie zabawy, a także będą mieli okazję pobawić się zabawkami, którymi bawili się nasi pradziadkowie. Dzieci własnoręcznie wykonują zabawki: szmacianą lalkę w stroju krakowskim i malują  drewniane ptaszki. Zabawki zabiorą ze sobą do domu na pamiątkę.

16 lutego ,, Od nitki do koszuli’’  – warsztaty tkania w trakcie których uczestnicy dowiedzą się, że prawie w każdym domu znajdowało się krosno, na którym wytwarzano tkaniny, wykorzystywane później do szycia ubrań i materiałów dekoracyjnych. Podczas warsztatów każdy z uczestników będzie miał szansę wykonać zakładkę do książki na drewnianych krosnach.

19 lutego ,, Tajemnice malowanej skrzyni’’ warsztaty podczas,  których uczestnicy dowiedzą się jak ważnym elementem wyposażenia była skrzynia, do czego służyła  i jakie skarby były w niej ukryte. Zapoznają się z motywami zdobniczymi skrzyń a następnie samodzielnie wybiorą kolorystykę oraz wzory i wykonają dekorację drewnianej miniaturowej skrzyneczki,  która będzie wspaniałą pamiątką z zajęć.

20 lutego ,, Tu czapka krasna i pas z brzękadłami’’ – warsztaty o stroju krakowskim podczas, których uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć i przymierzyć odświętne stroje Krakowiaków Zachodnich, zapoznać się  z ich bogatym zdobnictwem  i rodzajami tkanin jakich używano niegdyś do szycia strojów. Wykonają własnoręcznie zdobienia bawełnianych torebek wzorowanych na zdobnictwie  krakowskim. Plecak każdy z uczestników zabierze ze sobą.

21 lutego ,,Czerwone korale – magia krakowskiej biżuterii’’ zajęciaedukacyjne w trakcie, których  uczestnicy dowiadują się, że korale były ulubioną ozdobą krakowianek. Stanowiły prawdziwy skarb rodzinny i były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Prawdziwe korale były marzeniem niemal każdej kobiety. Po wielkości paciorków, gatunku korala oraz liczbie sznurów można było rozpoznać pozycję społeczną i zamożność właścicielki. Młode kobiety często otrzymywały korale od swoich rodziców w posagu.  Na warsztatach uczestnicy malują drewniane paciorki  i komponują korale, które stają się nie tylko pamiątką ale i efektowną ozdobą.

22 lutego ,, Kijanką i na tarze – czyli jak prały nasze prababcie’’  Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się, ile wysiłku i trudu musiały włożyć nasze prababcie żeby wyprać ubrania. Będą mieli okazję zapoznać się z dawnymi sprzętami , które służyły do prania i prasowania, a także spróbują swoich sił przy pracy maglownicą  i żelazkami na duszę i węgiel drzewny.  Podczas warsztatów każdy uczestnik wykonuje swoje własne mydełko, które zabierze do domu. Może wybrać kolor,  aromat oraz dodatki do mydła.

23 lutego ,, Czym chata bogata’’ – warsztaty o budownictwie w trakcie których uczestnicy dowiedzą się jak wyglądały dawne budynki wiejskie, z czego były zbudowane. Funkcje dawnej chaty krakowskiej – mieszkanie dla ludzi i zwierząt, spiżarnia, miejsce pracy, spotkań i odpoczynku. Uczestnicy poznają charakterystyczne elementy architektoniczne budowli poprzez zabawę z drewnianymi modelami. Dowiedzą się jak przenoszono do skansenu zabytkowe budynki i tworzono ekspozycje muzealną dzięki możliwości zagrania  w wielkoformatową grę planszową,  która zawiera karty do gry, pudełka z zadaniami, broszurkę o krakowiakach oraz modele drewnianych chałup.

Ustawienia