Festiwal

Najbardziej atrakcyjną i prestiżową formą działalności kulturalnej Muzeum w Wygiełzowie jest Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej organizowany od 20 lat na przełomie sierpnia i września przy współpracy z Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” w Katowicach. Koncerty festiwalowe na terenie skansenu odbywają się w zabytkowym XVII – wiecznym kościele z Ryczowa oraz we wnętrzach pochodzącego z XVIII wieku dworu z Drogini. Efektem tej współpracy jest wysoki poziom artystyczny koncertów i doskonałe współbrzmienie muzyki i słowa o muzyce.

Od 2001r. Festiwal ma charakter międzynarodowy. Festiwal jest skierowany zarówno do odbiorcy masowego jak i do koneserów. Jest dostrzegany i uznany nie tylko przez lokalne środowisko melomanów, ale także przez miłośników muzyki całego regionu. Festiwal zyskał sobie rangę wydarzenia artystycznego na mapie muzycznej Polski i wiedzą o nim wybitni artyści z całego krajuW 2019 roku oprócz koncertów w Wygiełzowie w ramach XXIX Festiwalu odbędą się również koncerty w kościołach parafialnych: w Jaworznie-Długoszynie (Kościół pw. Narodzenia NMP), Chrzanowie-Kościelcu, Trzebini oraz w Grojcu w gminie Alwernia. Koncerty w nowych miejscach przybliżą letnie spotkania z muzyką poważną mieszkańcom naszego regionu.

Trwanie i rozwój Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej jest możliwe dzięki życzliwości wielu sponsorów, w tym banków, instytucji i osób prywatnych oraz dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego, Starostwa Powiatu Chrzanowskiego, Miasta Jaworzno oraz gmin: Babic, Chrzanowa i Trzebini.

Dyrektor festiwalu: Jerzy Motyka

Kierownictwo artystyczne: Ewa Kafel

Ustawienia