Kalendarz imprez

Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec zaprasza na imprezy plenerowe organizowane każdego roku od maja do końca września. Zróżnicowana oferta zawiera zarówno imprezy przybliżające w różnorodnych formach kulturą ludową, a także historie zamkowe i dworskie sięgające wcześniejszych wieków. Pozwolą one każdemu odwiedzającemu Muzeum znaleźć dla siebie atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu w przyjaznym otoczeniu natury.

WIELKANOCNE ŚWIĘCENIE POKARMÓW

tradycyjne wielkanocne święcenie pokarmów w zabytkowym kościele z Ryczowa pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.

Termin – Wielka Sobota 11 kwietnia 2020 roku. 

„WIECZOREM WE DWORZE, ZDARZYĆ SIĘ MOŻE…”

w majowy wieczór widzowie przybywając do drogińskiego dworu staną się gośćmi jego gospodarzy, którzy zapewnią poznanie dawnych dworskich zwyczajów i wieczornych zabaw towarzyskich.  Spotkanie w terminie związanym z doroczną Nocą Muzeów.

Termin – 15 maja 2020 roku. 

„PO KRAKOWSKU” PRZEGLĄD ZESPOŁÓW OBRZĘDOWYCH

XXVI edycja konkursowego przeglądu zespołów obrzędowych i Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu chrzanowskiego i ościennych prezentujących dawne obrzędy i zwyczaje ludowe. Pokazom scenicznym towarzyszy barwny kiermasz rękodzieła ludowego i poczęstunek regionalnymi potrawami.

Termin 24 maja 2020 roku.

„PRZY CHŁOPSKIM STOLE” KONKURS POTRAW REGIONALNYCH

XXVI edycja konkursu, na którym zaprezentują swoje kulinarne umiejętności Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu chrzanowskiego i ościennych powiatów. W trakcie konkursu widzowie mają możliwość poznania historii tradycyjnych potraw regionu i miejscowości oraz poznać ich smak podczas poczęstunków oferowanych przez każde z Kół Gospodyń.

Termin – 7 czerwca 2020 roku. 

„LIPOWIEC – KLUCZ DO WIELKICH HISTORII”

widowisko plenerowe nawiązujące do wydarzeń historycznych z udziałem polskiej XVII wiecznej szlachty. W wydarzeniu tym uczestniczyć będą grupy rekonstrukcyjne , które zaprezentują nie tylko piękne stroje z epoki, ale także zwyczaje i obyczajowość szlachecką. Ze względu na trwające prace remontowe na zamku impreza zostanie przeniesiona na teren skansenu.

Termin – 28 czerwca 2020 roku. 

FESTIWAL „ETNOMANIA”

widzowie mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych warsztatach rękodzielniczych i rzemieślniczych, a także w różnego rodzaju zajęciach muzycznych, edukacyjnych, oraz nabyć nietuzinkowe wyroby rękodzieła ludowego. Warsztatom i pokazom towarzyszą pokazy sceniczne i koncerty muzyczne. www.etnomania.pl

Termin 12 lipca 2020 roku. 

“SZANTY NA WIŚLE”

impreza koncertowo-plenerowa. Na scenie amfiteatru zaprezentują się zespoły szantowe, które będą zachęcać do wspólnego śpiewania piosenek od pokoleń towarzyszących ludziom na morzach i rzekach. Wydarzeniu będą towarzyszyć warsztaty dla dzieci, animacje i kiermasze tematycznie związane z wakacjami, wodą i bezpieczeństwem nad wodą.

Termin – 19 lipca 2020 roku. 

 „MIODOBRANIE POD LIPOWCEM” POWIATOWE ŚWIĘTO MIODU tradycyjne święto pszczelarzy, podczas którego w Wygiełzowie prezentują się Koła Pszczelarskie skupione w Powiatowej Radzie Bartniczej oraz zaproszone Koła z regionu Małopolski Zachodniej. W trakcie imprezy usłyszeć można opowieści o życiu pszczół, poznać tajniki opieki nad pszczołami oraz degustować i zakupić produkty pszczele.

Termin – 2 sierpnia 2020 roku. 

XXX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ I ORGANOWEJ

od ćwierćwiecza gości w przestrzeniach Muzeum w Wygiełzowie oraz w zabytkowych kościołach powiatu chrzanowskiego. Festiwalowe prezentacje muzyczne odbywać się będą w każdą niedzielę w kościele z Ryczowa, w dworze z Drogini i w amfiteatrze na terenie skansenu oraz wybranych kościołach powiatu chrzanowskiego

Termin – od 16 sierpnia do 20 września 2020 roku. 
 

„ZIEMNIACZYSKO POD LIPOWCEM”

impreza we współpracy z Lokalną Grupą Działania na Jurze prezentująca potencjał tradycji i kultury lokalnej Krakowiaków Zachodnich. Jest wizytówką turystyczną regionu objętą marką Chrzanolandia. Główną atrakcją tego wydarzenia prócz pokazów rękodzielników i rzemieślników jest degustacja regionalnej potrawy “ziemniaków po cabańsku”.

Termin – 30 sierpnia 2020 roku. 

„POD CZERWONĄ JARZĘBINĄ”

Tradycyjny Doroczny Odpust w Parku Etnograficznym w Wygiełzowie. W zabytkowym kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z Ryczowa odprawiona zostanie uroczysta msza święta, a w plenerach skansenu odbędą się prezentacje dawnych rzemiosł oraz pokazy tradycyjnych zajęć wiejskich. Na scenach plenerowych skansenu odbędą się koncerty muzyki ludowej i folkowej.

Termin 20 września 2020 roku. 

Organizator jest uprawniony do utrwalania przebiegu imprez za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Uczestnik Imprezy przyjmuje do wiadomości, że wstęp na teren imprezy jest równoznaczny z udzieleniem zgody na nieodpłatne fotografowanie i filmowanie jego osoby oraz na transmitowanie i rozpowszechnianie wizerunku lub głosu, na wszystkich polach eksploatacji

Organizator ma prawo do użycia utrwalonego wizerunku, jak również do udzielenia licencji do ww. wizerunku.

Ustawienia