Plan imprez

[vc_row][vc_column][vc_column_text]– „Wieczorem we dworze, zdarzyć się może …”– w majowy wieczór widzowie przybywając do drogińskiego dworu staną się gośćmi jego gospodarzy, którzy zapewnią poznanie dawnych dworskich zwyczajów i wieczornych zabaw towarzyskich.

Spotkanie w terminie związanym z doroczną Nocą Muzeów w maju (13/14) 2016.

 

– „Po krakowsku” Przegląd Zespołów Obrzędowych – doroczny, XXII edycja konkursowego przeglądu zespołów obrzędowych i Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu chrzanowskiego i ościennych prezentujących  dawne obrzędy i zwyczaje ludowe. Pokazom scenicznym towarzyszy barwny kiermasz rękodzieła ludowego i poczęstunek regionalnymi potrawami.

Termin 15 maja 2016

 

Regulamin XXII Przeglądu Zespołów Obrzędowych „Po Krakowsku”

 

Karta zgłoszeniowa XXII Przegląd Zespołów Obrzędowych „Po krakowsku”.

 

Protokół obrad Komisji XXII Przeglądu Zespołów Obrzędowych “Po Krakowsku”.

 

Podsumowanie XXII Przeglądu Zespołów Obrzędowych “Po Krakowsku”.

 

Lista zespołów w XXII Przeglądzie Zespołów Obrzędowych “Po Krakowsku”.

 

– „Przy chłopskim stole” Konkurs Potraw Regionalnych – XXII edycja konkurs trwale wpisanego w kalendarz imprez plenerowych w skansenie w Wygiełzowie. Prezentuje on kulinarne umiejętności Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu chrzanowskiego i ościennych powiatów. W trakcie konkursu widzowie mają możliwość poznania historii tradycyjnych potraw regionu i miejscowości oraz poznać ich smak podczas poczęstunków oferowanych przez każde z Kół Gospodyń.

Termin 12 czerwca 2016 roku.

 

Regulamin XXII Konkurs Potraw Regionalnych

 

Karta zgłoszeniowa XXII Konkurs Potraw Regionalnych

 

Lista uczestników XXII Konkursu Potraw Regionalnych
– “Przy chłopskim stole”.

 

Protokół obrad jury XXII Konkursu Potraw Regionalnych.

 

List Marszałka Województwa Małopolskiego pana Jacka Krupy.

 

„Lipowiec – klucz do wielkich historii” – widowisko plenerowe nawiązujące do wydarzeń historycznych związanych z Zamkiem Lipowiec.

Termin 26 czerwca 2016.

 

Festiwal „Etnomania – kolejna cykliczna już impreza związana z przestrzeniami skansenu w Wygiełzowie. W jej trakcie widzowie mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych warsztatach rękodzielniczych i rzemieślniczych, uczestniczyć w różnego typu zajęciach muzycznych, edukacyjnych, a także nabyć wyroby rękodzieła ludowego. Warsztatom i pokazom towarzyszą także pokazy sceniczne i koncerty muzyczne.

Termin 17 lipca 2016 roku.

 

Powiatowe Święto Miodu „Miodobranie pod Lipowcem – tradycyjne święto pszczelarzy, podczas którego w Wygiełzowie prezentują się  Koła Pszczelarskie skupione w Powiatowej Radzie Bartniczej oraz zaproszone Koła z regionu Małopolski Zachodniej. W trakcie imprezy usłyszeć można opowieści o życiu pszczół, poznać tajniki opieki nad pszczołami oraz degustować i zakupić produkty pszczele.

Termin 7 sierpnia 2016 roku.

 

Turniej Rycerski – impreza plenerowa rozgrywająca się na zamku Lipowiec i w jego otoczeniu, w trakcie której rycerskie grupy rekonstrukcyjne odtwarzają sceny bitewne, rycerskie turniejowe pojedynki, a scenografia lipowieckiego zamku i wprowadzana aranżacja przybliża widzom kulturę i życie codzienne w średniowieczu.

Termin 21 sierpnia 2016 roku.

 

Zlot Wiedźm i Czarownic – cykliczna, barwna impreza na Zamku Lipowiec, organizowana we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Babicach. W jej trakcie odbywają się konkursy na najciekawsze stroje wiedźm i czarownic, konkursy i zabawy oraz koncerty muzyczne. Impreza ma wyjątkowy klimat i charakter ludyczny, który przyciąga corocznie ogromne rzesze uczestników.

Termin 28 sierpnia 2016 roku.

 

XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej – Kolejna edycja Festiwalu, który od ćwierćwiecza gości w przestrzeniach Muzeum w Wygiełzowie oraz w zabytkowych kościołach powiatu chrzanowskiego. Koncerty festiwalowe cieszące się dużym uznaniem publiczności są ważnym wydarzeniem muzycznym w regionie Małopolski Zachodniej. Festiwalowe prezentacje muzyczne odbywać się będą w każdą niedzielę od połowy sierpnia do drugiej niedzieli września w kościele z Ryczowa, w dworze z Drogini i w amfiteatrze na terenie skansenu.

Termin od 14 sierpnia – do 18 września 2016 roku.

 

– Ziemniaczysko pod Lipowcem – Festiwal tradycji i kultury Krakowiaków Zachodnich, pełen atrakcji kulinarnych z degustacją tysiąca porcji regionalnych Ziemniaków po cabańsku oraz licznych warsztatów rzemieślniczych i występów folklorystycznych.

Termin 4 września 2016 roku

 

Więcej informacji na www.partnerstwonajurze.pl

 

„Pod czerwoną jarzębiną” – Tradycyjny Doroczny Odpust w Parku Etnograficznym w Wygiełzowie. W zabytkowym kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z Ryczowa odprawiona zostanie uroczysta msza święta, a w plenerach skansenu odbędą się prezentacje dawnych rzemiosł oraz pokazy tradycyjnych zajęć wiejskich. Na scenach plenerowych skansenu odbędą się koncerty muzyki ludowej i folkowej.

Termin 18 września 2016 roku.

 

 

Przestrzenie Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie, w tym amfiteatru, wykorzystane zostaną dla organizacji imprez plenerowych powstających we współpracy lokalnymi partnerami Muzeum w tym: „Ziemniaczysko pod Lipowcem” (we współpracy z Lokalną Grupą Działania na Jurze, termin 4 września 2016) a także innych, których organizacja wyniknie z porozumień zawartych w trakcie 2016 roku.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Ustawienia