LUDOWE KWIACIARKI – KONKURS NA KWIATY BIBUŁKOWE

Kwiaty z bibuły były niegdyś podstawową formą zdobnictwa wnętrz mieszkalnych. „Zakwitały” w wiejskich izbach, podkreślając wyjątkowość czasu świętowania, ubarwiały je i rozweselały słabo oświetlone pomieszczenia.

Konkurs na kwiaty bibułkowe „Ludowe kwiaciarki” ma na celu ponowne odkrycie precyzyjnej sztuki rękodzieła, czerpanie wiedzy i inspiracji od naszych dziadków oraz sięganie do źródeł tradycji ludowej, a wskazany materiał – bibuła – stwarza warunki do utrwalania już istniejących więzi, dokonywania transmisji wiedzy i obyczajowości między pokoleniami, aby pozwoli rozkwitnąć folklorowi na nowo.

Konkurs polega na wykonaniu pracy plastycznej – pojedynczego kwiatu z bibuły w dowolnej technice (np. cukierkowanie, formowanie, zwijanie, plisowanie, marszczenie itd.) w dwóch kategoriach:
– kwiaty tradycyjne (wzór i technika)
– kwiaty inspirowane tradycją ludową (wzór i technika)
Do konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie prace wykonane własnoręcznie oraz indywidualnie. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną samodzielnie wykonaną pracę, nigdzie wcześniej nieprzedstawianą. Konkurs adresowany jest do młodzieży (od 16 roku życia) i osób dorosłych z terenu województwa małopolskiego.

Prace można nadsyłać w nieprzekraczalnym terminie do 2 lipca 2021 roku na adres MOKSiR Chrzanów ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzanów z dopiskiem „Ludowe kwiaciarki”.

Karta zgłoszenia wraz z regulaminem dostępne poniżej.

Konkurs realizowany jest w ramach projektu Etnodizajn. Korzenie, którego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie wraz z partnerem Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.

Ustawienia