„Niciane cudeńka”.

Wystawa czasowa: „Niciane cudeńka”.

 

 

Wystawa prezentuje ozdoby bożonarodzeniowe wykonane przez członków Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Są to dekoracje wykonane z różnych rodzajów koronki: klockowej, teneryfowej, szydełkowej i frywolitek oraz tradycyjne ozdoby choinkowe spotykane dawniej u Krakowiaków.

Świąteczne drzewko, którym był najczęściej wierzchołek sosny lub świerku nazywali Krakowiacy sadem lub podłaźniczką.  Zawieszali czubkiem w dół u stragarza, czyli belki stropowej. Zdobiono je czerwonymi jabłkami, orzechami i ciastkami domowego wypieku. Ważną ozdobą choinki były kuliste światy z opłatków wykonywane po wieczerzy wigilijnej przez gospodarzy lub przez dziewczęta na wydaniu. Nim pojawiły się na drzewku cukierki, w ubogich domach zawieszano dawniej kawałeczki cukru owinięte w bibułkę lub wyciętego w różne wzory karpiela (brukiew). Do wykonywania innych świątecznych ozdób służyła słoma, kolorowe papierki i bibułki. Materiały te służyły do produkcji gwiazd, różnych form pająków i łańcuchów.

 

Wykonane przez członków Lud-Artu misterne ozdoby: niciane (i nie tylko) cudeńka, znakomicie oddają klimat świąt Bożego Narodzenia i wspaniale wpisują się w zimowy wystój wnętrza sali dworu z Drogini na terenie skansenu w Wygiełzowie.

 

 

Wystawa czasowa: „Niciane cudeńka”.

Miejsce ekspozycji: Dwór z Drogini

Czas ekspozycji: 19 grudnia 2017 – 2 lutego 2018 r. 

Scenariusz: Izabela Okręglicka

Patronat medialny: Czasopismo “Sielskie Życie”

Sponsor: Nadleśnictwo Chrzanów

                 

 

 

Ustawienia