Niedziela Palmowa w Skansenie / Rozstrzygnięcie konkursu – Fotorelacja

Niedzielę Palmową w Skansenie zainaugurowała msza święta z poświęceniem palm wielkanocnych w zabytkowym kościółku z Ryczowa. W uroczystej mszy świętej wzięła udział Iwona Gibas, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, która z wielkim zaangażowaniem uczestniczyła w licznych atrakcjach przygotowanych w tym dniu przez organizatorów wydarzenia. W tym dniu gośćmi skansenu byli również Jerzy Motyka oraz mł. bryg. Andrzej Dybał, Komendant Powiatowy PSP w Chrzanowie.


Następnie uroczyście rozstrzygnięto konkurs na najpiękniej wykonaną wielkanocną palmę.
Komisja w składzie:
Monika Dudek
Elżbieta Kożuch
Beata Sanak
dokonała oceny prac i przyznała następujące miejsca:
W kategorii dzieci:
I Miejsce – Bartek Jakubik
II Miejsce – Basia Kasperczyk
III Miejsce – Julian Guguła

W kategorii dorośli:
I Miejsce – KGW ,,Kryspinianki”
II Miejsce – Emilia Mądrzyk

III Miejsce – Stowarzyszenie ,,Podzamcze”
Wyróżnienie – Józefa Kot

Komisja konkursowa przy ocenianiu prac wzięła pod uwagę zgodność z regulaminem, dobór materiałów, samodzielność i estetykę wykonania oraz ogólne wrażenia artystyczne. Celem konkursu było popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową i Okresem Wielkanocy. Pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej. Przekazanie wartości i tradycji w rodzinie oraz integracja społeczności lokalnej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, laureatom gratulujemy. Składamy również podziękowania dla członkiń KGW ,,Kryspinianki”, które podarowały do Muzeum swoją zwycięską Palmę Wielkanocną. Dziękujemy!


W plenerach skansenu obyły się liczne warsztaty dla dzieci m.in. warsztaty zdobienia jaj wielkanocnych, warsztaty
z haftu czy też warsztaty tworzenia kwiatów bibułkowych. Na deskach sceny wystąpiła Katarzyna Chodoń z kapelą.
Odbyły się również pokazy związane ze świąteczną tradycją przygotowane przez koła gospodyń wiejskich.
W dworze z Drogini mieliśmy okazje wysłuchać koncertu Cracow Singers oraz uczestniczyć w wernisażu wystawy „Ignacy Łukasiewicz – Polski Farmaceuta i Wynalazca”., podczas którego odbyło się spotkanie z panem Januszem Chmielniakiem autorem jednej z największych kolekcji lamp naftowych w Europie.

Na kiermaszu można było kupić tradycyjne wędliny, sery, pieczywo, miody, dekoracje świąteczne, pisanki, wianki, koszyczki i wiele niepowtarzalnych artykułów świątecznych. Na odwiedzających czekały potrawy wielkanocne przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich i skansenowską karczmę.

Wszystkim uczestnikom i gościom wydarzenia serdecznie dziękujemy za przybycie i zaangażowanie.


Ustawienia