
Trzeci i już ostatni dzień warsztatów za nami.
Przez trzy dni gościliśmy wspaniałych uczniów i ich wychowawców ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabosłyszących w Krakowie, których zabraliśmy w podróż do dawnego życia w dworach szlacheckich.
Uczestnicy poszerzyli wiedzę o tradycjach, zwyczajach i realiach życia w dworach poprzez zajęcia warsztatowe dostosowane dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością wzroku. Przygotowane zostały trzy tematy warsztatów:
– ,,Piękne dźwięki płyną z sal, dziś na dworze bal’’ – tematem wiodącym był bal i zabawy dworskie.
Uczestnicy przy dźwiękach muzyki mieli okazję zapoznać się ze strojami zakładanymi podczas balów i przyjęć, poznać ich kształt i poczuć ich fakturę. Wykonali także własnoręcznie maskę balową, działania były oparte na porównaniu, dzięki dotykowi własnej twarzy i nadmiernie wyeksponowanych elementów modeli masek ( ust, brwi, rzęs). Warsztaty miały charakter twórczy i artystyczny.



















– ,,Dom pana szlachcica i króla zachwyca – o życiu dworskim’’ – uczestnicy w trakcie zajęć poznali codzienne życie dworskie, obyczaje związane z dworskim ceremoniałem oraz zasady urządzania wnętrz polskich dworów. Osoby z niepełnosprawnością wzroku mieli możliwość poprzez zmysł dotyku zapoznać się z przedmiotami użytku codziennego i poznać oryginalne bogato zdobione kafle piecowe stanowiące doskonałą tyflografikę. Na zakończenie warsztatów uczestnicy wykonali zdobienia na ceramicznej płytce inspirując się kaflami piecowymi poznanymi zmysłem dotyku w salach ekspozycyjnych we dworze.














































– ,,Dla każdego dwora, konieczna podpora – o pani rezydentce’’ – uczestnicy zdobyli wiedzę na temat mieszkanki dworu jaką była rezydentka, osoba odpowiedzialna za wychowanie dzieci, doglądanie służby, kulinaria oraz przyrządzanie mieszanek ziołowych na różne dolegliwości. Dzięki zmysłom zapachu i węchu zainteresowani mogli na warsztatach wykonać własnoręcznie zdobienia na lnianych woreczkach, do których wsypali wybrane przez siebie zioła. Dodatkowo osoby z niepełnosprawnością wzroku dzięki spacerowi w ogrodzie sensorycznym doświadczyli naturalnego środowiska roślin takich jak: zioła i kwiaty.




































Podczas wizyty w Muzeum uczestnicy zwiedzili także wnętrza zabytkowych drewnianych obiektów
z możliwością poznawania dotykowego eksponatów oraz audiodeskrypcją prowadzoną przez przewodnika. Z tej okazji pragniemy podziękować Sylwii Bartosz i Pawłowi Sikorze – naszym przewodnikom za zaangażowanie w przygotowaniu trasy zwiedzania, jak i warsztatów.
Działania zrealizowane w ramach projektu ,,Ożywianie historii poprzez dotyk’’- tradycje i obyczaje w dworach szlacheckich, który otrzymał dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ,, Kultura Dostępna’’.

