Program partnerski “Skansenova”

Miło nam poinformować, że ruszają prace związane z programem partnerskim „Skansenova” realizowanym przez małopolskie muzea w ramach osi VIII Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. W programie poza naszym Muzeum biorą również udział Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej oraz Gmina Dobczyce.

W ramach dofinansowania które dla naszego Muzeum wyniesie około 1.000.000 zł wymienione zostaną strzechowe i gontowe pokrycia dachowe wraz z konserwacją więźby na dużej części zabytkowych obiektów Muzeum m.in. okołu ze Staniątek, chałupy z Podolsza, domu z Chrzanowa oraz dzwonnicy z Nowej Góry, a prace konserwatorskie obejmą także zabytkowy kościół z z Ryczowa z XVII w. który jest najcenniejszym zabytkiem drewnianym na terenie skansenu w Wygiełzowie. Poza remontem dachu i zewnętrznego oszalowania drewnianego kościół nasz zostanie wyposażony w nowoczesny automatyczny system gaśniczy typu „FOG” który zabezpieczając obiekt za pomocą mgły wodnej będzie w stanie zapewnić mu pełne bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Zadanie to jest końcowym etapem prac związanych z konserwacją wnętrz i wyposażenia kościoła oraz jest dopełnieniem nowoczesnego systemu ostrzegania pożarowego wykonanego na terenie całego skansenu w roku 2012.

Poza tym nasz kościół otrzyma także nowoczesny system nagłaśniający który pozwoli odwiedzającym na znacznie łatwiejszy udział we wszystkich uroczystościach i wydarzeniach odbywających się w tym najstarszym i najcenniejszym obiekcie naszego Muzeum.

O przebiegu prac będziemy informować na naszej stronie oraz Facebook’u gdzie zachęcamy do śledzenia ich postępów.

Ustawienia