Wystawa czasowa: „Rewitalizacja średniowiecznych zamków”.
Ochrona historycznych ruin i forma ich ekspozycji jest jednym z tematów nierozstrzygniętych dyskusji toczących się wśród konserwatorów, muzealników, jak również turystów odwiedzającej daną budowlę. Wynika to z dużej wartości artystycznej i historycznej tych obiektów, ich skali przestrzennej, malowniczego usytuowania, symbolicznego znaczenia oraz wielu innych czynników. Z jednej strony istnieje grono zwolenników tradycyjnego, konserwatywnego postępowania z historycznymi ruinami postulujące ograniczoną interwencją w substancję i formę ruiny. Z drugiej strony istnieją zwolennicy zachowania wartościowej substancji tych budowli przy jednoczesnym wprowadzeniu nowych elementów i funkcji służących współczesnym sposobom wykorzystania budowli na cele użytkowe czy turystyczne. Opracowywane współcześnie koncepcje architektoniczno-konserwatorskie rewitalizacji średniowiecznych zamków, prezentują różne sposoby dojścia do tych celów, zachowując przy tym wartości zabytkowe budowli i podnosząc ich wartość użytkową i estetyczną ważną dziś w odbiorze publicznym.
Wystawa jest prezentacją materiałów z prac seminaryjnych i dyplomowych studentów Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków. Składają się na nią autorskie koncepcje rewitalizacji średniowiecznych zamków i wizualizacje ich realizacji. Większość z nich poświęcona jest średniowiecznemu zamkowi biskupów krakowskich w Lipowcu oraz pochodzącym z tego samego czasu zamkom w Szydłowie i Rytrze. Prace pokazują nowatorskie sposoby myślenia o zabytku i jego współczesnych funkcjach, rozwijane w programach kształcenia architektów o specjalności ochrony i konserwacji zabytków w Instytucie Historii Architektury i Konserwacji Zabytków, będącym jednostką organizacyjną Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie
Uzupełnienie wystawy stanowią szkice koncepcyjne dla projektu – Remont i przebudowa Zamku Lipowiec wraz z przebudową budynków gospodarczych podzamcza na punkt obsługi turystów opracowane przez arch. Macieja Kozuba, na potrzeby realizowanego przez Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec remontu konserwatorskiego zamku w ramach zadania z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 pod nazwą Zachowanie, restauracja i prezentacja autentyzmu Zamku Lipowiec i rozwój Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Prezentowana jest również makieta Zamku Lipowiec będąca malowniczą interpretacją wyglądu Zamku Lipowiec wykonana przez modelarza pana Jerzego Sragę z Dąbrowy Górniczej.
Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu dr hab. inż. arch. Andrzeja Gaczoła, prof. PK.
Wystawa czasowa: „Rewitalizacja średniowiecznych zamków”.
Miejsce ekspozycji: Dwór z Drogini
Czas ekspozycji: XII.2017 r. – I. 2018 r.
Eksponaty ze zbiorów:
Wystawa jest prezentacją materiałów z prac seminaryjnych i dyplomowych studentów Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków.
Składają się na nią autorskie koncepcje rewitalizacji średniowiecznych zamków i wizualizacje ich realizacji. Szkice koncepcyjne dla projektu – Remont i przebudowa Zamku Lipowiec wraz z przebudową budynków gospodarczych podzamcza na punkt obsługi turystów opracowane przez arch. Macieja Kozuba oraz makieta Zamku Lipowiec będąca malowniczą interpretacją wyglądu Zamku Lipowiec wykonana przez modelarza pana Jerzego Sragę z Dąbrowy Górniczej.
Scenariusz: Agnieszka Oczkowska
Fotografie: Narodowe Archiwum Cyfrowe, zbiory prywatne oraz archiwum fotograficzne Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.
Realizacja: Agnieszka Oczkowska
Współpraca: Stanisława Dusza, Piotr Skórkiewicz, Mirosław Grzywnowicz