„STRAŻACKA NIEDZIELA”

W dniu 02.08.2020 r., przedstawiciele Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec wraz z Orkiestrą Detą OSP w Polance Wielkiej wzięli udział w „Strażackiej niedzieli” – wydarzeniu organizowanym przez naszego partnera słowackiego – Liptowskie Muzeum w Rużomberku w ramach mikroprojektu wspólnego pt. „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Miejsce wydarzenia było Muzeum Wsi Liptowskiej w Przybylinie.

Wydarzenie rozpoczęło się od wspomnienia wsi liptowskich, które zostały zatopione w czasie budowy zapory Liptovská Mara, przy przesiedleniach bezinteresownie pomagali także strażacy-ochotnicy z 13 zalanych wsi. Następnie odbył się uroczysty pochód, w którym udział wzięły ochotnicze drużyny strażackie z Liptowa, Czech i Polski. Strażacy następnie wzięli udział w nietradycyjnym konkursie drużyn strażackich „O laskę sołtysa”. Publiczność przez cały czas miała możliwość oglądania nie tylko najnowocześniejszego, ale też zabytkowego sprzętu strażackiego.

W części kulturalnej wystąpiła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Polance Wielkiej z Polski, Męski Zespół Śpiewaków z Liptovskich Sliačów, Zespół Folklorystyczny Liptov i Muzyka Ludowa Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego Liptáčik.

Wydarzeniem towarzyszącym był jarmark rzemieślniczy oraz wydarzenia interaktywne dla dzieci i młodzieży.

Dzieci i dorośli mogli spróbować wyrzeźbić drewnianą formę na oscypki lub łyżkę drewnianą, z gliny garncarskiej mogli ulepić własny wyrób lub na kole garncarskim wykonać dzban, nauczyć się wykonywać koronkę klockową oraz jak zrobić pasek skórzany. Niektóre dzieci wykonały także hełm strażacki, narysowały wóz strażacki wzorowany na stojących pojazdach. Dla odwiedzających i uczestników wydarzenia przygotowano także tradycyjne danie strażaków – gulasz z kociołka z chlebem. W wydarzeniu wzięło udział 1703 odwiedzających.

Mikroprojekt pt. „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Ustawienia