VIII Forum Regionalne już za nami.

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem już za nami.
Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Po nitce do kłębka – wokół stroju w kulturze, tradycji i współczesności”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom za udział w VIII Forum Regionalnym, które stanowiło niezwykłą okazję do wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji dotyczących tradycyjnych strojów ludowych oraz ich kontekstów społeczno-kulturowych.

Wyrażamy wdzięczność za interesujące i wartościowe wystąpienia:
Grzegorzowi Orłowskiemu za wykład pt. „Stroje ludowe Krakowiaków Zachodnich na fotografiach autochromowych Tadeusza Rzący i Hansa Hildenbranda”, który pozwolił nam spojrzeć na tradycyjne stroje przez pryzmat dawnych technik fotograficznych.
Magdzie Toboła-Feliks, za prelekcję pt. „À la krakowski – kłopot z akcentami tradycyjnego ubioru Krakowiaków w strojach ludowych Górnego Śląska”, która ukazała m.in. mnogość oraz różnorodność detali stroju rozbarskiego.
Dr. hab. Lechowi Krzyżanowskiemu za wykład pt. „Strój codzienny Żydów górnośląskich i zagłębiowskich w okresie międzywojennym jako emblemat o charakterze społeczno-kulturowym”.
Annie Jurczyk za wystąpienie pt. „O męskim stroju rozbarskim”, które przybliżyło nam szczegóły lokalnych tradycji odzieżowych.
Marcinowi Kowalczykowi za wykład pt. „Strój górali orawskich w świetle źródeł ikonograficznych”, który zaprezentował bogactwo orawskiego dziedzictwa.
Weronice Łacek za prelekcję pt. „Haft krzyżykowy w stroju górali Beskidu Śląskiego. Tradycja i współczesność”, pokazującą trwałość i rozwój tradycyjnych technik hafciarskich.
Kacprowi Śledzińskiemu, etnologowi z naszego Muzeum, za wykład pt. „Elementy stroju ludowego w mundurach wojskowych”, który ukazał ciekawą symbiozę tradycji i wojskowości.
Dziękujemy również Kasi Chodoń i Kapeli za wspaniały występ, który uświetnił nasze wydarzenie i wprowadził niepowtarzalną atmosferę.🪗🥁

Dziękujemy wszystkim słuchaczom za aktywną obecność, które uczyniły to forum wyjątkowym i niezapomnianym wydarzeniem. Mamy nadzieję na dalsze spotkania, wymianę wiedzy i wspólne działania na rzecz popularyzacji tradycji i kultury regionalnej.

Ustawienia