Wiejska historia roweru

„Wiejska historia roweru” 

  Wystawa czasowa w spichlerzu z Kościelca

 

„A więc czytelniku i czytelniczko. Jeśli masz pieniądze, kupuj rower. Nie wyobrażaj sobie, że w nim siedzi diabeł, nie lękaj się początkowej nauki, nie lekceważ go jako zabawkę, ale naucz się jeździć i wyjeżdżaj jak najczęściej i najdalej za miasto.
W krótkim czasie zgrubieją Ci muskuły, odzyskasz sen, apetyt i dobry humor, staniesz się człowiekiem zdrowym, dzielnym i podziękujesz niżej podpisanemu, że cię tak gorliwie zachęcał”

[Bolesław Prus, „Kurier Codzienny”, Warszawa 1891]

 

Krótka historia rowerów.

 

W swoich dziejach rower zaskakiwał swoją formą  i funkcjonalnością. Przez lata ulegał modernizacją m.in.:  udoskonalano geometrie pojazdu i stosowano coraz nowocześniejsze mechanizmy.

Historia rowerów rozpoczyna się od prostego pojazdu dwukołowego, na którym jeżdżono siedząc okrakiem i odpychając się nogami skonstruowanego, około 1765 roku.

Na wystawy czasowej „Wiejska historia roweru”, zwiedzający  mogą zapoznać się z historią „samojazdów” lub jak podają źródła samochodów w Polsce i zastosowanych w nich rozwiązań technicznych. Pośród wielu ciekawych eksponatów można zobaczyć dwa drewniane rowery do zjeżdżania z górki. Chłopcy wiejscy, wypasając bydło, często wypełniali czas wytwarzaniem, czy to prostych instrumentów muzycznych, czy zabawek. Niektórzy z nich, oddawali się pasji konstruowania pojazdów, mimo zagrożenia, iż ich koncepty zakończą żywot pod siekierą zagniewanego ojca, który potrzebował syna do roboty, a nie jeżdżenia na rowerze. Wśród eksponowanych jednośladów znalazły się obiekty, posiadające koła na drewnianych obręczach czy wyposażone w doczepiany silnik. Największą atrakcję wystawy  stanowią unikatowe egzemplarze ze zbiorów prywatnego minimuzeum M1 cyklisty pana Wojciecha Mszycy. Oprócz historycznych modeli, takich jak Rrower  firmy „Antonii Rybowski” 1935 r., Diamant 106 oraz Simson 9 SAG Awtowelo z 1950 r., można podziwiać  unikatową kolekcję używanych drzewiej akcesoriów rowerowych: szyldzików – emblematów, dzwonków, siodełek , torebek narzędziowych, pudełeczek na łatki do dętek, kluczy rowerowych itp.  Całość wystawy uzupełniają dawne fotografie ze zbiorów Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej, przedstawiające mieszkańców powiatu chrzanowskiego i ich bicykle.

Galeria wystawy

——————— 

Wystawa czasowa: „Wiejska historia roweru”.

Czas ekspozycji: maj – wrzesień 2016 r .

Miejsce ekspozycjiSpichlerz z Kościelca. Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec

Scenariusz i realizacja : Agnieszka Oczkowska

Tekst: Agnieszka Oczkowska

Eksponaty ze zbiorów osób prywatnych, Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Miasta Jaworzna oraz Prywatnego, społecznego minimuzeum techniki M1 Cyklisty Wojeciecha Mszycy.

Fotografie  archiwalne Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Współpraca: Stanisława Dusza, Arkadiusz Buła, Mirosław Grzywnowicz, Piotr Skórkiewicz.  

 ——————— 

   

 

 

 

 

Ustawienia