“Wszystko co piękne” – Pasje prof. Jana Samka

 „Wszystko co piękne” – Pasje prof. Jana Samka 

 

Profesor Jan Samek – historyk sztuki, miłośnik piękna, oddany swoim studentom wykładowca i przede wszystkim kochający ojciec. Człowiek wielu pasji, którymi mógłby obdzielić wiele osób. O nim samym bardzo dużo mówi motto, które często powtarzał i które stało się jego życiową dewizą: Cokolwiek czynisz czyń dobrze i czekaj końca.

Profesor Jan Samek był zakochany w tym co robił, a sztuka była ponad wszystkim i poprzez sztukę pragnął uczyć wrażliwości. Jego wielką pasją było kolekcjonerstwo głównie dla celów estetycznych oraz na potrzeby seminariów ze studentami, i tą pasją zarażał wszystkich wokół. W zbiorach profesora znalazły się zarówno stare ludowe zegary, porcelanowe garnuszki, jak i ponad 1500 medali, plakaty filmowe, ukochane muszle oraz ocalone przez niego stare kafle z krakowskich pieców, wyrzucane wprost na bruk podczas remontów kamienic.

Wystawa przypomina postać profesora Jana Samka w 10 rocznicę śmierci tego niestrudzonego badacza i nauczyciela akademickiego. Na ekspozycji znalazły się przede wszystkim przedmioty osobiste profesora oraz kilka przykładów z jego bogatych kolekcji medali, zegarów czy kafli, także fotografie dokumentujące pracę przy inwentaryzacji zabytków w Polsce po II wojnie światowej  do tej pory nigdy nie publikowane.

Wystawa czasowa: „Wszystko co piękne” – Pasje prof. Jana Samka

Czas ekspozycji: 1 czerwca – 30 września 2017 r .

Miejsce ekspozycjiDwór z Drogini. Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec

Scenariusz i realizacja: Piotr Bujakiewicz

Kliknij zdjęcie aby zobaczyć galerię

 

 

 

 

 

 

 

 

Wernisaż wystawy:

Kliknij zdjęcie aby zobaczyć galerię

 

Ustawienia