Wystawa czasowa – “Jaworznickie gorsety”

Wystawa czasowa – ”Jaworznickie gorsety – wystawa z cyklu Skarby miasta, Skarby regionu”

Regionalny haft artystyczny to jeden z najciekawszych aspektów dziedzictwa materialnego Małopolski. Na wystawie w dworze z Drogini, na terenie Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie przedstawiono zbiór oryginalnej i bogatej odmiany dekoracji hafciarskiej jaką stosowano na gorsetach w rejonie jaworznickim. Ziemia ta jest najbardziej oddaloną na zachód częścią historycznej Małopolski. Wysoki poziom techniczny wykonywania haftów jest swoistym zjawiskiem artystycznym ukształtowanym przez tamtejszą rdzenną ludność.

Wystawa „ Jaworznickie gorsety. Wystawa z cyklu: skarby miasta, skarby regionu” prezentuje gorsety krakowskie z terenów obecnego miasta Jaworzna, pochodzące ze zbiorów Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie, a także ze  zbiorów Muzeum Miasta Jaworzna.  Na wystawie  eksponowane są także gorsety powstałe współcześnie w pracowni rekonstrukcyjnej: Pracownia Haftu Regionalnego w Jaworznie.

Zasadnicza część ekspozycji gorsetów znajduje się w dworze z Drogini.

Wystawa „ Jaworznickie gorsety. Skarby miasta, skarby regionu” składa się także  z ekspozycji plenerowej, umieszczonej w pobliżu dworu z Drogini, na terenie Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie.

Pracownia Haftu Regionalnego w Jaworznie to pierwsza taka grupa twórczyń, która powstała w trosce o ciągłość tradycji rzemiosła hafciarskiego. Celem pracowni jest odtwarzanie dawnych wzorów upowszechnianych na tamtejszym terenie od końca XIX wieku do lat trzydziestych XX w.

Na wystawie można zobaczyć prace hafciarskie: Władysławy Berkowskiej, Elżbiety Bartosik, Eweliny Pawelec, Barbary Płonki, Beaty Sapety, Kazimiery Frączkiewicz, Bronisławy Jelonek, Krystyny Kolano, Elżbiety Nieużyły, Anny Kłosowicz.

Wystawie towarzyszyć będzie pokaz i warsztaty haftu prowadzone przez Panie z Pracowni Haftu Regionalnego, podczas których będzie można poznać bogactwo wzorów zdobniczych, oraz nabyć umiejętności  hafciarskie.

Pokaz odbędzie się w ramach wydarzenia „Odpust pod Czerwoną Jarzębiną” w dniu 22 września 2019 roku, na terenie MNPE w Wygiełzowie.

 


Wystawa czasowa: „ Jaworznickie gorsety. Wystawa z cyklu :  Skarby miasta, skarby regionu”

 Czas ekspozycji: 28 sierpnia – 31 października 2019 roku

Miejsce ekspozycji: Dwór z Drogini, na terenie Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

 Eksponaty ze zbiorów: Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie  i Zamek Lipowiec, Muzeum Miasta Jaworzna, Pracownia Haftu Regionalnego z Jaworzna

 Kurator wystawy: Iwona Brandys, Muzeum Miasta Jaworzna

Opracowanie graficzne plansz:  Sławomir Śląski

 Współpraca: Agnieszka Oczkowska, Beata Sanak, Piotr Skórkiewicz

 Termin pokazu i warsztatów haftu: 22 września, skansen w Wygiełzowie

Ustawienia