2. Festiwal Kultury Wrażliwej w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie

2. Festiwal Kultury Wrażliwej

Tegoroczna jesień w Małopolsce ponownie stanie się czasem, gdy kultura będzie otwarta dla każdego. Festiwal Kultury Wrażliwej to 11 dni promujących inkluzywność i powszechny dostęp do wydarzeń kulturalnych.

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie zaprasza do wzięcia udziału w tym niezwykłym festiwalu. W programie znajdą się interesujące oprowadzania kuratorskie oraz warsztaty, które zostały starannie zaplanowane, aby były dostępne zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak i tych, które mogą mieć trudności z uczestnictwem w tradycyjnych formach kultury. Oto co przygotowaliśmy.

22 września ( niedziela) godzina 14.00 – 16.00

Oprowadzanie kuratorskie po stałej ekspozycji w Małopolskim Muzeum Pożarnictwa w Alwerni

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa powstało 4 maja 1953 roku z inicjatywy farmaceuty kpt. Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego. Przez ponad 70 lat Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni działało pod opieką oddanych ochotników Straży Pożarnej w Alwerni. Ochotnicza Straż Pożarna nie tylko pełniła funkcję strażacką, ale także była stróżem dziedzictwa kulturowego. Przez dziesięciolecia społeczną pracą członków straży, Muzeum zgromadziło ponad 4000 eksponatów. Kolekcja muzealna składa się : ze strażackich wozów konnych i samochodów pożarniczych, zbioru medali, odznaczeń, pamiątkowych plakietek i fotografii, a także związanych tematycznie z działalnością straży pożarnej zbiorów filumenistycznych i filatelistycznych oraz licznych dokumentów i publikacji. Najcenniejszą częścią zbiorów jest licząca się w skali europejskiej kolekcja dawnych pojazdów strażackich.

Oprowadzanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy

Informacje praktyczne:

Miejsce: Muzeum Pożarnictwa w Alwerni

Koszt: bezpłatnie

Liczba miejsc jest ograniczona obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 885 386 913

29 września ( niedziela ) godzina 14.00 – 16.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej ,, W Wiśniewskiej garnkowni Pani Wandy’’

Wystawa pokazuje dzieła ceramiczne zebrane przez Wandę Szrajberównę w różnych regionach II Rzeczypospolitej od Pokucia na południu po Kaszuby na północy. W bogatej kolekcji znajdziemy wyroby codziennego użytku, jak misy i kubeczki oraz eksponaty liturgiczne, na przykład kropielnice czy baranka wielkanocnego. Ważnym elementem wystawy jest 35 plansz przedstawiających dorobek artystki, bowiem Wanda Szrajberówna nie tylko kolekcjonowała ceramikę lecz również ją wytwarzała.

Zajęcia ceramiczne ,, Z gliny ulepione’

Zajęcia podczas, których będziemy tworzyć naczynia o tradycyjnych ale i współczesnych formach, inspirowane zdobnictwem ludowym regionu.
W pracy twórczej wykorzystamy lokalne rośliny i kwiaty, które – odbijane w glinie – staną się motywem zdobniczym wytworzonych naczyń.

Oprowadzaniu i zajęciom warsztatowym  będzie towarzyszyła audiodeskrypcja na żywo i pomoce dotykowe

Informacje praktyczne:

Miejsce: Park Etnograficzny Krakowiaków Zachodnich w Wygiełzowie – Dwór z Drogini

Koszt: 25 zł/os

Liczba miejsc jest ograniczona obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 885 386 913

Ustawienia