Dostępność

W naszym Muzeum każda osoba jest mile widzianym gościem. Dlatego staramy się, by nasze działania były dostępne dla wszystkich. Jesteśmy otwarci na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i gotowi do udzielenia pomocy i wszelkich informacji. Instytucja posiada na wyposażeniu słuchawki BHP dla osób ze spectrum autyzmu oraz mobilną pętlę indukcyjną dla osób
z niepełnosprawnością słuchu. Zgodnie z Art.20 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. osoby z niepełnosprawnościami wzroku oczywiście mogą wejść z psem przewodnikiem.

Nasza oferta edukacyjna:

Oferta dla osób z niepełnosprawnością wzroku

 • Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum po trzech wybranych obiektach z możliwością poznawania dotykowego eksponatów i wnętrz, audiodeskrypcja przewodnika;
 • Lekcje warsztatowe dla grup zorganizowanych „Nie święci garnki lepią” oraz „Budujemy po Krakowsku” z wykorzystaniem modeli domów oraz ,,Pawie pióra u czapeczek,krasne wstążki u dzieweczek” – strój krakowski od podszewki

Oferta dla osób z niepełnosprawnością słuchu

 • Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum oraz dla grup zorganizowanych z tłumaczem PJM po wcześniejszym zgłoszeniu takiego zapotrzebowania;
 • Lekcje warsztatowe  dla grup zorganizowanych (z udziałem tłumacza PJM po wcześniejszym zgłoszeniu) „ Nie święci garnki lepią” , „Malowane na szkle”, ,,Czerwone korale”, oraz ,,Kijanką i na tarze czyli jak prały nasze prababcie”
 • Bardzo prosimy o zgłoszenie chęci skorzystania z tłumaczenia na PJM dwa tygodnie przed planowaną wizytą

Oferta dla osób z niepełnosprawnością ruchu

 • Zwiedzanie obiektów z przewodnikiem Muzeum, obiektem bez barier architektonicznych jest dwór z Drogini od którego rozpoczyna się trasa zwiedzania po trzech wybranych obiektach. Instytucja zapewnia szyny podjazdowe , które umożliwiają dostęp do tych obiektów.
 • Lekcje warsztatowe dla grup zorganizowanych: „Malowane na szkle” oraz „Czerwone korale ’’.

Oferta dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

 • Zwiedzanie obiektów z przewodnikiem Muzeum;
 • Lekcje warsztatowe dla grup zorganizowanych: ,,Nie święci garnki lepią’’, ,,Malowane na szkle’’
 • ,, Pawie pióra u czapeczek, krasne wstążki u dzieweczek’’-strój krakowski od podszewki, ,, W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę”- zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia połączone z pieczeniem pierniczków.

Koordynator dostępności:

 • Dodatkowe informacje, zgłaszanie potrzeb dla osób z niepełnosprawnościami proszę kierować do pani Beaty Sanak
 • 885 386 913
 • bsanak@mmz.info.pl

Więcej informacji:

Otoczenie instytucji:

Teren na którym znajduje się skansen jest pagórkowaty. Ścieżki wyłożone drobnym kamieniem co stanowi duże utrudnienie dla osób poruszających się na wózkach. Teren skansenu w całości jest ogrodzony. Na zewnątrz, wzdłuż ogrodzenia znajduje się szeroki deptak wyłożony kostką betonową, który prowadzi do miejscowości Babice.

Dojazd do instytucji:

Przy Muzeum znajduje się przystanek, z którego można dostać się zdo Chrzanowa oraz zdo Krakowa. Przy drodze krajowej nr 780 Kraków – Oświęcim znajduje się przystanek ok.500 m od wejścia do skansenu. Jeżeli występuje potrzeba pomocy w dotarciu z przystanku istnieje możliwość zamówienia asystenta, który udzieli tej pomocy. Prosimy o zgłoszenie takiej potrzeby min. 2 dni przed przyjazdem do koordynatora dostępności. Przed wejściem do skansenu znajduje się parking z miejscem wyznaczonym dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.

Przestrzeń w Instytucji:

Kasa znajduje się w budynku zaraz przy wejściu z parkingu po prawej stronie. Żeby zakupić bilet wstępu nie trzeba wchodzić do budynku kasy, zakup odbywa się przez „ okienko”. Wejście do skansenu jest bezprogowe. Naprzeciw budynku kasy znajduje się Karczma, do której wejście dla osób poruszających się na wózkach jest dostępne bramą przy parkingu. Skansen położony jest na nierównym pagórkowatym terenie. Dla osób samodzielnie poruszających się na wózkach teren jest trudny z powodu drobnych kamieni na ścieżkach. Zabytkowe drewniane obiekty położone są na całym obszarze skansenu (5 ha) w niewielkich odległościach od siebie (20-50 m).Wejście do obiektów jest przez niskie drzwi z wysokimi progami. Dla osób poruszających się na wózkach wejście do obiektów jest możliwe z pomocą asystenta. Stały podjazd dla wózków znajduje się przy bocznym wejściu do dworu z Drogini. Wzdłuż ścieżek znajdują się miejsca do odpoczynku. Toaleta znajduje się za drewnianym mostkiem na trasie w stronę dworu oraz w dworze z Drogini.

Godziny otwarcia:

8.00 – 18.00 (MARZEC – PAŹDZIERNIK)
8.00 – 15.00 (LISTOPAD – LUTY)

Ustawienia