337 rocznica Odsieczy Wiedeńskiej.

wzgórze zamkowe

W tym roku obchodzimy 337 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej.
Jan III Sobieski urodził się 17 sierpnia 1629 roku. W dniu swoich 54 urodzin, zatrzymał się w Lipowcu na odpoczynek podczas trwającej wyprawy na Wiedeń. Wydarzenie to upamiętnia kamienna tablica, wmurowana z okazji trzechsetnej rocznicy tej wizyty w sieni przejazdowej Zamku Lipowiec.
Z wyprawą na Wiedeń wiążą się liczne legendy, z których dowiadujemy się, że w trakcie trwającego przemarszu przez wsie i miasteczka odbywało się w nich sadzenie drzew przez samego Sobieskiego.
Jedna z tych legend dotyczy samego Wygiełzowa i opisana została w artykule zatytułowanym „Żywe pomniki przyrody” w gazecie „Echo Krakowa” z 1957 roku (Nr 122). A oto fragment artykułu: (…) We wsi Wygiełzów rośnie wspaniała, choć spróchniała nieco lipa, posiadająca ponad 7 metrów obwodu. Starzy ludzie twierdzą, że posadził ją król Jan III Sobieski gdy szedł na Wiedeń. Pod Lipą znajduje się stary kamienny stół, o którego pochodzeniu nikt nie może dać pewnych relacji. (…)
Historię sadzenia drzew de facto zapoczątkował sam Sobieski, który w dniu 23 sierpnia 1683 roku zasadził kilka lip przed klasztorem Franciszkanów w Gliwicach. Od tamtej pory, pochodzenie wielu drzew przypisuje się tradycji upamiętniającej zwycięstwo pod Wiedniem, przemarsz wojsk lub postój, który urządził sobie sam król. Znane i kojarzone drzewa z Janem III Sobieskim, głównie na Górnym Śląsku, to buki, dęby i owe lipy, o których pisał choćby sam Juliusz Ligoń w wierszu „Lipy Sobieskiego w Gliwicach”.
Opracowanie: Anna Latko – Serafińska

Ustawienia