Harce i hulanki… pod skrzydłami świętego Floriana!

Dzień Dziecka to niewątpliwie jeden z ulubionych i wyczekiwanych dni w roku. W tym roku obchody tego dziecięcego święta przygotowaliśmy we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Chrzanowie oraz Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ
w Nowym Sączu.

W niedzielę 5 czerwca, dzieci przez chwilę mogły poczuć się jak strażacy i z ochotą i zaciekawieniem przymierzały hełmy, sadowiły się w wozach strażackich i ochoczo uczyły się obsługi hydronetki.
W programie znalazły się też: pokaz wozów i sprzętu strażackiego, szkolenie z zakresu pierwszej pomocy oraz warsztaty
„Jak Wojtek został strażakiem”. Oczywiście najwięcej radości sprawiło dzieciom lanie wody do celu i zawody sprawnościowe! 🙂

Zadbaliśmy o tym by nikt się nie nudził i stąd przygotowane przez nas bezpłatne warsztaty z zakresu tradycyjnego rękodzieła: tworzenie ptaszków z papieru, zwierzątek ze słomy i trawy, szycie szmacianych lalek i lepienie garnków na prawdziwym kole garncarskim. Do wspólnej zabawy zapraszali również najmłodsi tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiaczek z Grojca. Dzięki nim poznaliśmy rytmiczanki, wyliczanki i tradycyjne zabawy, w które niegdyś bawiły się dzieci na wsi, w czasach gdy o telefonach i komputerach nikt jeszcze nie słyszał.

Przez cały czas trwania wydarzenia przed chałupą z Podolsza sołtys Antoni wraz z żoną Marianną czytali dzieciom dawne polskie bajki. Kto opowiedział na scenie fragment takiej bajki, zaśpiewał piosenkę czy zatańczył, miał szansę na otrzymanie oryginalnych upominków – drewnianych zabawek, szydełkowych ozdób, maskotek. Konkursy trwały cały dzień!
Animacje przygotowane przez OSP Chrzanów, bańki mydlane do samodzielnego puszczania, drewniane zabawki, które udostępniliśmy w plenerach skansenu, w końcu kiermasz rękodzieła – zrobiliśmy wszystko, by dzieci i dorośli byli zadowoleni!
Zachęcaliśmy również do zrobienia zdjęcia w przygotowanym specjalnie w tym celu miejscu i oznaczenia nas na portalu Instagram, a najciekawsze zdjęcie nagrodziliśmy atrakcyjnym zestawem dla najmłodszych!
Dzięki współpracy z Lokalną grupą Działania „Partnerstwo na Jurze” dzieci mogły skorzystać z przejażdżki lokomotywą, która kursowała na trasie Wygiełzów – Babice.

Zwieńczeniem imprezy był piękny koncert, w wykonaniu Iryny Hubiak, bandurzystki i śpiewaczki z Tarnopola na Ukrainie.
W trakcie koncertu dzieci wraz z artystką wspólnie zaśpiewały jedną z ukraińskich piosenek, mogły także spróbować niełatwej gry na bandurze.

W niedzielę Święty Florian zadbał o znakomitą pogodę i dzięki temu przez cały dzień dobrej zabawie towarzyszył uśmiech,
tak na twarzach dzieci, jak i dorosłych. Pod koniec pełnego atrakcji dnia, na leżakach, kocach, a nieraz po prostu na trawie nasi goście nadal odpoczywali i piknikowali, czemu przyglądaliśmy się z wielką radością.

Ochotnicza Straż Pożarna w Chrzanowie
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
ZPIT Krakowiaczek
Lokalna Grupa Działania Partnerstwo na Jurze
Gmina Babice
Babice- nasza miejscowość

Ustawienia