12 maja 2022, czwartek, godz. 18.00
W polskiej tradycji kościelnej maj jest miesiącem poświęconym Matce Bożej. Maryja zajmowała wyjątkowe miejsce w polskiej religijności, w obrębie której przypisywano jej szereg różnych ról, począwszy od królowej aniołów, nieba i Polski, aż po gospodynię oraz doświadczającą cierpień matkę Boga i ludzi. W maju po zakończonych pracach polowych przy krzyżach lub kapliczkach spotykali się dorośli, młodzież i dzieci żeby wspólnie odmówić Litanię Loretańską i śpiewać pieśni maryjne.
Szczególnie kobiety, młode dziewczyny, gospodynie upodobały sobie tę tradycję i do dziś możemy w maju zobaczyć niewielkie grupki kobiet odprawiających majowe nabożeństwo.
Chcąc przypomnieć tę niezwykłą, wciąż żywą polską tradycję, zapraszamy na wspólne majówkowe śpiewanie przy kapliczce usytuowanej w pobliżu budynku dworu z Drogini, tuż przy okalającym Muzeum ogrodzeniu. W jej wnętrzu znajduje się drewniana figurka Matki Boskiej autorstwa rzeźbiarza Leszka Kuczery powstała w latach 60-tych XX wieku.
Do udziału w Majówce zapraszamy wszystkich mieszkańców Wygiełzowa, gminy Babice, okolic. Oprócz tradycyjnego nabożeństwa zaśpiewamy również wspólnie kilka pieśni maryjnych. Zapewnimy teksty pieśni oraz ich poprowadzenie.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 32 622 87 49
**************************************************************************
Krzyże i kapliczki przydrożne są nieodłącznym elementem krajobrazu kulturowego polskiej wsi. To właśnie z tymi dziełami małej architektury wiążą się ludowe legendy, konkretne wydarzenia historyczne, a także ludzkie dramaty oraz radości. Stawiane były przy domach, u wylotu dróg wiodących ze wsi, nad wodą, na polach, rozstaju dróg, w lesie. Ich fundatorami były klasztory, szlachta a czasami społeczność wioskowa. W miejscowościach, w których nie było kościoła, przydrożne kapliczki, figury świętych czy krzyże były miejscem spotkań lokalnej społeczności, przy okazji różnych świąt religijnych lub ważnych wydarzeń. Od nich rozpoczynał się korowód z wieńcami dożynkowymi, przy nich święcono pokarmy w Wielką Sobotę i żegnano zmarłych. W polskiej tradycji kościelnej maj jest miesiącem poświęconym Matce Bożej. Maryja zajmowała wyjątkowe miejsce w polskiej religijności, w obrębie której przypisywano jej szereg różnych ról, począwszy od królowej aniołów, Nieba i Polski, przez uzdrowicielkę, cudotwórczynię, litościwą opiekunkę, wspomożycielkę i orędowniczkę, aż po gospodynię oraz doświadczającą cierpień matkę Boga i ludzi. W maju po zakończonych pracach polowych przy krzyżach lub kapliczkach spotykali się dorośli, młodzież i dzieci żeby wspólnie odmówić Litanię Loretańską i śpiewać pieśni maryjne.
Również w okalającym Muzeum ogrodzeniu, w pobliżu budynku dworu z Drogini, została usytuowana kapliczka. W jej wnętrzu znajduje się drewniana figurka Matki Boskiej autorstwa rzeźbiarza Leszka Kuczery powstała w latach 60 – tych XX w.
Opracowała: Agnieszka Oczkowska