Małopolskie Dni Rodziny oraz Otwarte Dni Funduszy Europejskich
w Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec
Przed nami kolejna edycja Małopolskich Dni Rodziny, które trwać będą w całej Małopolsce od 12 do 22 maja br. W tym roku w ramach projektu planujemy organizację pikników odbywających się równocześnie w 4 miejscach Małopolski w dniu 12.05.2019 r.:
- Park Jordana w Krakowie
- Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie
- Muzeum Okręgowe – Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu Muzeum
- Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie
Tematem przewodnim wszystkich pikników będzie szeroko rozumiana ekologia. Wszystkie pikniki będą trwały od godziny 11.00 do 17.00 (12 maja niedziela). Mamy nadzieję zaprosić wzorem ubiegłego roku do wspólnej zabawy rodziny, które tłumnie odwiedzają w weekendy Park Jordana w Krakowie i wszystkich którzy skorzystają z naszego zaproszenia do Tarnowa, Nowego Sącza, i Wygiełzowa. Pikniki prowadzone będą przez profesjonalnych konferansjerów, planujemy również zaprosić na wszystkie sceny śpiewających artystów. Bawić będziemy się w całej Małopolsce. Będzie to już trzecia edycja Małopolskich Dni Rodziny, w Parku Jordana spotkamy się po raz drugi. Pozostałe trzy piknikowe lokalizacje po raz pierwszy włączą się do wspólnej zabawy.
Na terenie naszego skansenu odbywał się będzie Piknik Rodzinny, w którego programie zaplanowano między innymi:
- Animacje i zabawy dla dzieci przez cały czas trwania pikniku, w tym m.in. pokazy zaczarowanych baniek mydlanych i zamykanie w bańkach dzieci i dorosłych, spektakl dla najmłodszych, malowanie buziek, gry i zabawy z nagrodami.
- Spotkanie z Podolskim Regimentem Odprzodowym, podczas którego będzie można zobaczyć i przymierzyć piękne XVII wieczne stroje szlacheckie, poznać obyczajowość i zwyczaje szlacheckie, a także wziąć udział w pokazach fechtunku i broni palnej, wypróbować swoich sił przy strzelaniu z łuku. Będzie to też okazja, by zobaczyć obozowisko XVII wiecznego pospolitego ruszenia.
- Wystawcy z rękodziełem i prowadzenie warsztatów z garncarstwa, rzeźby i zabawek drewnianych.
- Stoiska z lodami sorbetowymi, watą cukrową, goframi, piernikami, a także kresowe przysmaki i inne produkty
- godz. 15.00 odbędzie się pokaz funkcjonowania mgłowego systemu gaśniczego typu FOG na kościele z Ryczowa, realizacji jednego z zadań ujętych w projekcie „SKANSENOVA – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”.
- w godz. 15.30 – 17.00 zapraszamy na warsztaty „Budownictwo ludowe Krakowiaków Zachodnich” (konieczność wcześniejszych zapisów). Podczas warsztatów uczestnikom zostaną przybliżone tradycje budownictwa drewnianego zachodniego regionu Małopolski, poprzez przedstawienie różnych materiałów, konstrukcji i typów wiejskich budynków mieszkalnych i gospodarczych. W trakcie zajęć pod okiem prowadzącego i we współpracy z innymi uczestnikami warsztatów, będzie można skonstruować wiejską chałupę i stodołę używając w tym celu drewnianych modeli obiektów znajdujących się na terenie skansenu. Podczas warsztatów będzie także okazja, by poznać metody pokrywania dachu drewnianym gontem oraz słomianymi strzeszakami i wypróbować swoich sił w tej pracy.
- 16.00 – 17.00 – koncert zespołu Raraszek oraz zabawy muzyczno-taneczne z publicznością, będące realizacją programu pt. “Panie od muzyki” z projektu Mały Kolberg.
- 17.00 – wernisaż wystawy fotografii Bartłomieja Jaśko i Anny Nalepa-Jaśko w spichlerzu z Kościelca pt. “Chwile”. Są to realizacje fotograficzne będące owocem pobytu artystów o różnych porach roku na terenie skansenu w Wygiełzowie.
Przez cały czas trwania Pikniku wstęp na teren skansenu wolny.
|