Niedziela Palmowa – Fotorelacja

Wczoraj skansen przepełnił się wszystkim co dobre, piękne i tradycyjne.

Niedzielę Palmową w Skansenie zainaugurowała msza święta z poświęceniem palm wielkanocnych w zabytkowym kościółku z Ryczowa. Następnie rozstrzygnięto konkurs na Palmę Wielkanocną, w tym roku można było startować w dwóch kategoriach: Tradycyjna Palma oraz Najwyższa Palma Wielkanocna.

W kategorii “Palma Tradycyjna” (dorośli) zostali nagrodzeni:
1. Anna Rejdych
2. Joanna Kędzierska
3. Sabina Kaszyca

W kategorii “Palma Tradycyjna” (dzieci):
1.Oliwier Barcik
2.Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Rudnie
3.Mikołaj i Julia Rejdych

W kategorii “Najwyższa Palma”:
1. Klub Senior + Olszyny, Górecka Zofia, 6.65m
2. Antoni i Jan Pająk, 6.20m
3. Bartłomiej Jakóbik, 3,36m

Gratulujemy!

Komisja konkursowa przy ocenianiu prac wzięła pod uwagę zgodność z regulaminem, dobór materiałów, samodzielność i estetykę wykonania oraz ogólne wrażenia artystyczne.


Tuż po ogłoszeniu wyników zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich, opowiadając o tradycjach i zwyczajach związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Dziękujemy!

A że Wielkanoc kojarzy się z suto zastawionym stołem, stowarzyszenia i koła gospodyń wzięły sprawy w swoje ręce i przygotowały pyszne tradycyjne mazurki, które zostały poddane ocenie naszego szanownego jury.
I Jak samo Jury przyznało, wybór był bardzo trudny – wszystkie pyszne, udekorowane i pięknie podane.

Zgłoszonych zostało kilkanaście ciast, ale bezkonkurencyjny okazał się mazurek pistacjowo-malinowy z białą czekoladą i matchą – Pani Ilony Szweda. Drugie miejsce zajęło Stowarzyszenie „3 wionki” w Jastrzębi, które upiekły mazurka królewskiego. Trzecie miejsce przypadło Pani Karolinie Reed reprezentującej KGW w Rudnie, jej dzieło to mazurek jaglany z różą i bławatkiem. Gratulujemy!

By umilić czas świętowania w przestrzeniach dworu wystąpiła Kapela z Naszego Miasteczka oraz Kapela Fedaków.

Odbyła się też niemała rywalizacja pomiędzy rodzinami, które dzielnie i zapałem poszukiwały wielkanocnych jajek na terenie skansenu. Najmłodsi spędzili czas na warsztatach tworzenia kartek wielkanocnych, stroików z wikliny czy malowania jajek metodą batiku.

Na kiermaszu jak zawsze niezawodni wystawy. Stoiska pełne świątecznych różności, pisanek, stroików i regionalnych produktów spożywczych.

Wszystko to by poczuć klimat Wielkanocnych Świąt.
Pięknie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas.

.

Ustawienia