Oświadczenie o dostępności

 

 

Kilka słów wstępu:

W naszym Muzeum każda osoba jest mile widzianym gościem. Dlatego staramy się, by nasze działania były dostępne dla wszystkich. Jesteśmy otwarci na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i gotowi do udzielenia pomocy i wszelkich informacji. Jeśli zaistnieje taka potrzeba udostępnimy słuchawki BHP dla osób ze spectrum autyzmu.

Zgodnie z Art.20 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. osoby z niepełnosprawnościami oczywiście na teren skansenu mogą wejść z psem.

Nasza oferta edukacyjna:

Oferta dla osób z niepełnosprawnością wzroku:

– Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum po trzech wybranych obiektach z możliwością poznawania dotykowego eksponatów i wnętrz, audiodeskrypcja przewodnika;

– Lekcje warsztatowe dla grup zorganizowanych „Nie święci garnki lepią” oraz „Budownictwo Ludowe Krakowiaków Zachodnich” z wykorzystaniem modeli domów.

Oferta dla osób z niepełnosprawnością słuchu:

– Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum oraz dla grup zorganizowanych z tłumaczem PJM po wcześniejszym zgłoszeniu takiego zapotrzebowania;

– Lekcje warsztatowe  dla grup zorganizowanych (z udziałem tłumacza PJM po wcześniejszym zgłoszeniu) „ Nie święci garnki lepią” oraz „Na szkle malowane”.

Bardzo prosimy o zgłoszenie chęci skorzystania z tłumaczenia na PJM dwa tygodnie przed planowaną wizytą

Oferta dla osób z niepełnosprawnością ruchu:

– zwiedzanie obiektów z przewodnikiem Muzeum, obiektem bez barier architektonicznych jest dwór z Drogini, od którego proponujemy rozpocząć zwiedzanie i kierować się do dwóch kolejnych obiektów, posiadających podjazdy i szyny najazdowe. Pozostałe obiekty muzeum ze względu na swoją konstrukcję mają utrudniony dostęp do wnętrz.

– Lekcje warsztatowe dla grup zorganizowanych: „Na szkle malowane” oraz „Czerwone korale – Magia Krakowskiej biżuterii’’.

 Oferta dla osób z niepełnosprawnością intelektualną:

– Zwiedzanie obiektów z przewodnikiem Muzeum;

– Lekcje warsztatowe dla grup zorganizowanych: ,,Nie święci garnki lepią’’, ,,Na szkle malowane’’

,, Niech kapela nam gra’’, ,, W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę. Zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia połączone z pieczeniem pierniczków

Koordynator dostępności:

Dodatkowe informacje, zgłaszanie potrzeb dla osób z niepełnosprawnościami proszę kierować do pani Beaty Sanak  tel:\ SMS 696 729 139 lub mail sanak@mnpe.pl

Otoczenie instytucji:

Teren na którym znajduje się skansen jest pagórkowaty. Ścieżki wyłożone drobnym kamieniem co stanowi duże utrudnienie dla osób poruszających się na wózkach. Teren skansenu w całości jest ogrodzony. Na zewnątrz, wzdłuż ogrodzenia znajduje się szeroki deptak wyłożony kostką betonową, który prowadzi do miejscowości Babice.

Dojazd do instytucji:

Przy Muzeum znajduje się przystanek, z którego można dostać się z\do Chrzanowa oraz z\do Krakowa. Przy drodze krajowej nr 780 Kraków – Oświęcim znajduje się przystanek ok.500 m od wejścia do skansenu. Jeżeli występuje potrzeba pomocy w dotarciu z przystanku istnieje możliwość zamówienia asystenta, który udzieli tej pomocy. Prosimy o zgłoszenie takiej potrzeby min. 2 dni przed przyjazdem do koordynatora dostępności. Przed wejściem do skansenu znajduje się parking z miejscem wyznaczonym dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.

 

Przestrzeń w Instytucji:

Kasa znajduje się w budynku zaraz przy wejściu z parkingu po prawej stronie. Żeby zakupić bilet wstępu nie trzeba wchodzić do budynku kasy, zakup odbywa się przez „ okienko”. Wejście do skansenu jest bezprogowe. Naprzeciw budynku kasy znajduje się Karczma, do której wejście dla osób poruszających się na wózkach jest dostępne bramą przy parkingu. Skansen położony jest na nierównym pagórkowatym terenie. Dla osób samodzielnie poruszających się na wózkach teren jest trudny z powodu drobnych kamieni na ścieżkach. Zabytkowe drewniane obiekty położone są na całym obszarze skansenu (5 ha) w niewielkich odległościach od siebie (20-50 m).Wejście do obiektów jest przez niskie drzwi z wysokimi progami. Dla osób poruszających się na wózkach wejście do obiektów jest możliwe z pomocą asystenta. Stały podjazd dla wózków znajduje się przy bocznym wejściu do dworu z Drogini. Wzdłuż ścieżek znajdują się miejsca do odpoczynku. Toaleta znajduje się za drewnianym mostkiem na trasie w stronę dworu oraz w dworze z Drogini.

Polityka cenowa:

Osobie z niepełnosprawnością przysługuje bilet ulgowy do Muzeum. Asystent osoby z niepełnosprawnością wchodzi bezpłatnie. Istnieje możliwość wykupienia usługi przewodnickiej w cenie 18,00 zł. Lekcje warsztatowe dla osób z niepełnosprawnościami kosztują 12,00 złotych od osoby.

Godziny otwarcia:

8.00 – 18.00 (MARZEC – PAŹDZIERNIK)

8.00 – 15.00 (LISTOPAD – LUTY)

 

Ustawienia