
Dwór w Drogini, w chłodne jesienno- zimowe wieczory ogrzewany był piecami wykonanymi z ceramicznych, barwnych kafli. Barwa pieców kaflowych wyznaczała kolor ścian w poszczególnych pokojach dworskich.
W nawiązaniu do tej zasady, została utworzona ekspozycja muzealna we wnętrzach dworu z Drogini w Wygiełzowie. Otóż, w salach: żółtym salonie, niebieskim pokoju pani, zielonej sypialni rodziców, w utrzymanym w brązowej kolorystyce gabinecie pana, ustawiono piece o określonej kolorystyce.
Cztery piece kaflowe są stałym elementem wyposażenia ekspozycji, gdzie pełnią jedynie funkcję ozdobną. Trzy z nich, znajdujące się w: salonie, sypialni rodziców i pokoju pana, zbudowano z malowanych kafli, pochodzących z drogińskiego dworu. Kafle te są wykonane z dobrej jakości glinianego surowca, mają kształt kwadratu o wymiarach 21 cm x 21 cm. Są barwne, ozdobione malowidłami o zróżnicowanych motywach roślinno – geometrycznych oraz zwierzęcych. Malowidła namalowane są ręcznie w odcieniach koloru: zielonego, białego, niebieskiego i czarnego. Ceramiczne kafle pochodzące z dworu w Drogini, można datować na początek XX wieku ( z uwzględnieniem roku 1908, kiedy w dworze przeprowadzono gruntowny remont ) bądź okres międzywojenny. Niestety dokładna data nie jest znana. Nie udało się również określić wytwórcy kafli, ze względu na brak stosownej sygnatury.
Warto wspomnieć, że dwór w Drogini ogrzewany był większą ilością pieców kaflowych. Wśród nich znajdował się XVIII wieczny piec rokokowy, z czasów pierwszego właściciela Adama Jordana. W latach 50 XX wieku, piec ten przewieziono do Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego. Istniały jeszcze dwa inne piece, które prawdopodobnie rozebrano w roku 1976 i zgodnie ze zleceniem Urzędu Rady Ministrów przewieziono do Anina pod Warszawą.
Opracowanie: Izabela Jarczyk