„Średniowieczny wehikuł czasu – czyli od pazia do króla”.

„Średniowieczny wehikuł czasu – czyli od pazia do króla”.

To tytuł zajęć warsztatowych przygotowanych specjalnie dla zamku w Lipowcu. Jeśli ktoś kiedykolwiek odwiedził to miejsce, wie, że to niezwykły zamek, który swoją budową i położeniem jest w stanie pobudzić wyobraźnię każdego dziecka i dorosłego. Najczęściej podsłuchane przypadkiem słowa turystów to „ale tu jest pęknie i tajemniczo, wyobrażasz sobie jak tu musiało być gdy zamek tętnił Średniowiecznym życiem”.

Ten projekt dla szkół to właśnie odpowiedz na to pytanie.

Żywa historia z którą zetkną się uczestnicy zajęć przybliżona zostanie przez prowadzącego – członka bractwa rycerskiego a rozegra się w formie dramy, przedstawienia teatralnego i gry dydaktycznej. Uczniowie zapoznają się z realiami średniowiecznego życia wszystkich warstw społecznych wcielając się w role ich przedstawicieli. Ponieważ Lipowiec to  zamek biskupi, na którym szata zakonników była często widziana, dlatego tu opowiemy o życiu średniowiecznych zakonników. Pierwszym przystankiem na drodze poznawania zamku będzie refektarz – to tu spożywano posiłki, w którym uczestnicy poznają postać namiestnika królewskiego, który przeprowadzi  ich przez zadania i nauki. Pokażemy przedmioty używane podczas biesiad oraz przybliżymy jadłospis który funkcjonował w średniowieczu a także wybierzemy pazia, który będzie musiał wykazać się umiejętnościami zgodnymi z jego  rolą czyli znajomością zachowania przy stole i średniowiecznym savoir vivre’m. Giermek – to drugi krok by zostać rycerzem. Jeden z uczestników wcieli się w tę rolę i wraz z pozostałymi pozna w zbrojowni budowę zbroi jak i największe pasje słynnych rycerzy. Spośród uczennic wybierzemy również damę, która zostanie przebrana w strój godny temu stanowi i na jej przykładzie omówimy elementu ubioru jak i okazje, na których był on noszony. Kolejną częścią zajęć i przystankiem w poznawaniu średniowiecza będzie zamkowy dziedziniec – czas zostać rycerzem i uratować życie władcy podczas inscenizowanej walki. Za uratowanie swego Pana od śmierci z rąk podstępnego przeciwnika zwycięzca otrzyma ostrogi i pas rycerski. Tu dowiemy się jak wyglądał obyczaj pasowania rycerskiego i nadania majątków ziemskich.

Na dziedzińcu uczestnicy spotkają także straż zamkową, która przybliży swą rolę i opowie o uzbrojeniu lekkozbrojnych z tego okresu a także zademonstruje onager – jedną z najsłynniejszych broni oblężniczych Średniowiecza kruszącą mury zamkowych fortyfikacji. Grupie zaprezentujemy zasady działania aby uczniowie samodzielnie mogli ostrzelać cel.

Zajęcia zakończymy pożegnaniem i rozdaniem glejtów pamiątkowych z żywej lekcji historii na zamku w Lipowcu.

Czas trwania zajęć: 90 min.

Miejsce zajęć: Muzeum –Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.

Oferta dla grup zorganizowanych – szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: od 20 do 30 osób.

Opłata za zajęcia warsztatowe: 5,50 zł/os.

Dla grup spoza gminy Babice: 0,50 zł/os.

Zajęcia odbywać się będą, po wcześniejszej rezerwacji, w środy i piątki od miesiąca kwietnia do wyczerpania środków przeznaczonych na realizację projektu.

Szczegółowe informacje i rezerwacja:

Tel. 696-729-109, e-mail: zamek@mnpe.pl.

 

Ustawienia