Św. Łucja

„ Od Łucji dni dwanaście policz sobie do wigilii, patrz na słońce i gwiazdy, a przepowiesz miesiąc każdy” .Wczorajszy dzień, w którym przypadało wspomnienie świętej Łucji rozpoczynał okres przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, czas magicznego oczekiwania.

Jednym z bardziej znanych zwyczajów związanych z tym dniem, było przepowiadanie czy wróżenie pogody na kolejne miesiące nowego roku. Od dnia 13 grudnia starano się pilnie obserwować pogodę. Każdy kolejny dzień grudnia odpowiadał kolejnemu miesiącowi w roku przyszłym. Otóż, pogoda w dniu 13 grudnia wskazywała na pogodę w styczniu, 14 grudnia na luty, 15 grudnia odpowiadał marcowi i tak kolejno do 24 grudnia.

Do prognozowania pogody wykorzystywano także dwanaście łupek cebuli wypełnionych solą. Każda łupina odpowiadała kolejnym miesiącom. Jeżeli sól namokła znaczyło to deszczowy miesiąc, gdy pozostała sucha zapowiadała pogodę zazwyczaj sprzyjającą rolnikom. Zgodnie z ludowym wróżeniem możemy obecnie spróbować prognozować pogodę przez najbliższe dni.

Styczeń ( w odniesieniu do 13 grudnia ) powinien być zatem słoneczny i pogodny, ale mroźny. Wierząc w ludowe przepowiednie luty ma być… pochmurny i chłodny. Zachęcamy również Państwa do wspólnego prognozowania pogody w oparciu o bieżącą obserwację. A być może się sprawdzi…:)

Opracowanie: Izabela Jarczyk

Ustawienia