„Tradycja” inspiruje

W środę 15 listopada 2017 roku w Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie odbył się niezwykły wernisaż. Zaprezentowano na nim prace mieszkańców DPS, które powstały z inspiracji wizytą w naszym Muzeum.

DPS im. św. Brata Alberta bierze udział w projekcie dofinansowanym przez MKiDN  z programu Kultura Dostępna pt. „Tradycja na wyciągnięcie ręki”. Latem tego roku grupa pensjonariuszy wraz z opiekunami odwiedziła nasz skansen i wzięła udział w zajęciach przybliżających kulturę ludową Krakowiaków. Nie wiedzieliśmy wtedy, że mile spędzone chwile wśród drewnianych chat i pięknej przyrody będą natchnieniem dla artystycznych wizji naszych Gości.

Tym przyjemniejszą niespodzianką stała się okazja zobaczenia kilkunastu fotografii Pana Ryszarda Kosiby i akwarel malowanych ustami przez pana Jerzego Galosa.

Pan Ryszard Kosiba w latach 90-tych XX wieku założył w kultowej kawiarni RIO przy ul. św. Jana 2 w Krakowie galerię sztuki. Przez 20 lat w każdy pierwszy czwartek miesiąca otwierał nową wystawę. Jest rzecznikiem prasowym Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego i fotoreporterem Forum Myśli Wolnej. W uznaniu za zasługi dla Krakowa, Pan Ryszard został uhonorowany w 2013 r. oznaką Honoris Gratia.

Pan Jerzy Galos po wypadku, w którym złamał kręgosłup nie poddał się chorobie i mimo swej niepełnosprawności rozpoczął przygodę ze sztuką. Od 17 lat maluje ustami obrazy olejne i akwarele.  W 2004 roku został stypendystą Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie Lichtenstein. Współpracuje również z Wydawnictwem AMUN w Raciborzu. Na wystawę „Wspomnienia z Wygiełzowa” Jerzy Galos namalował cztery akwarele przedstawiające pejzaż skansenu w Wygiełzowie.

 

Ustawienia