Wernisaż wystawy ,,Nauki Dawne i Niedawne” – Fotorelacja

Rok 2023, rokiem Mikołaja Kopernika!

O tym, że matematyka i fizyka nie muszą być naukami nudnymi, mozolnym przebijaniem się przez gąszcz coraz mniej zrozumiałych wzorów czy wkuwaniem kolejnego twierdzenia lub definicji dowiedzieli się uczniowie Zespół Szkół w Babicach oraz wszyscy goście, którzy przybyli na wernisaż wystawy “Nauki dawne i niedawne. W 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika”.

Słowem wstępu została przybliżona sylwetka wybitnego polskiego uczonego Mikołaja Kopernika.
Następnie dr @Maciej Kluza z Muzeum Collegium Maius oprowadził nas po wystawie.
Wędrówkę po wystawie rozpoczęliśmy „W świecie fal”. W tej sali można było zobaczyć i usłyszeć wiele zjawisk związanych głównie ze światłem i dźwiękiem; zobaczyć przedmiot w miejscu, w którym go naprawdę nie ma i kształt swojego głosu.
W kolejnej części wystawy poznaliśmy przyrządy służące do obliczeń. Zaczynając od prekursora liczydła czyli abaku, po liczydło, kostki Napiera, suwak logarytmiczny, arytmometr.W ostatniej sali przyjrzeliśmy się dwóm zagadnieniom: pomiarowi czasu oraz współrzędnym – astronomicznym i geograficznym.

Dziękujemy wszystkim za przybycie, a wszystkich którzy chcieliby wykonać eksperymenty albo zobaczyć jak działa kopia starego przyrządu matematycznego czy astronomicznego zapraszamy na wystawę.

Wystaw potrwa do 10 czerwca:
Obowiązuje bilet wstępu na teren Muzeum:
Bilet normalny – 18 zł,
Bilet ulgowy – 10 zł,
Bilet rodzinny (rodzice z dziećmi w wieku szkolnym) – 45 zł.

Ustawienia