Wystawa czasowa – Droga do błękitu…way to blue


„Droga do Błękitu” autorem jest Elżbieta Anna Sadkowski, która  urodziła się w Krakowie. Jest scenografem teatralnym, artystą malarzem i architektem. Ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Krakowskiej i Wydział Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie . Miłość do sztuki zaszczepił w niej ojciec prof. Jan Sławomir Samek.

Jest twórczynią licznych scenografii. Zajmuje się grafiką książkową, rysunkiem oraz malarstwem. Jest autorką programów edukacyjnych w ramach projektu
,, wychowania przez sztukę’’. Z upodobania również pisze. Od wielu lat tworzy w Szwajcarii. W działalności artystycznej ma dużo wystaw oraz udział w licznych międzynarodowych salonach sztuki. Prace artystki znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych w Szwajcarii, Francji, Niemczech, Włoszech, Kanadzie i Brazylii.

Elżbieta Anna Sadkowski posiada wiele zainteresowań i działa w różnych dziedzinach sztuki. Prezentowane na wystawie prace,  obrazy, rysunki, zdjęcia i teksty  pochodzą z okresu, kiedy artystka przebywała w Szwajcarii. Zachwyt alpejską przyrodą i jej niezwykłym pięknem oraz przeżyte doświadczenia znalazły wyraz w jej twórczości. W obrazach i rysunkach, które powstały nad Jeziorem Lemańskim artystka  wykorzystuje paletę barw zaczerpniętą z kolorów , które występują  w przyrodzie w różnych porach roku. W pracach malarskich wprowadza elementy roślinne i pejzażowe. Kolorem, który dominuje w obrazach jest błękit jako barwa pogodnego nieba, toń wody, nurt rzeki.

Refleksja  Artystki  dotycząca jej twórczości u podnóża Alp:
„Natura mówi szeptem. W zgiełku miasta głos natury ledwie słyszalnym jest. Przyszedł czas gdy opuściłam miasto i zamieszkałam u podnóża Alp. Zanurzona w zielonościach, zasłuchana w gawędę górskiej rzeki, wpatrzona w toń jeziora, przepełniona wiatrem co w zmierzwionych kształtach chmur widoczną obecnością jest za nim od szczytów gwałtownym powiewem w doliny zejdzie… Co dnia patrzę na naturę. Każdego dnia zachwyca mnie. I każdego dnia natury uczę się. Gdy moje róże gubią płatki, nie martwię się, przecież to nie oznacza, że pustka zbliża się, już za chwilę zakwitnie w odcieniach ecru juk
i rozwiną się do słońca pączki lawendy. W naturze zachwyca mnie zmienność, która pozwala w każdym momencie odkrywać ją na nowo. Kocham alpejskie noce. Gdy patrzę na rozgwieżdżone niebo wypełnia mnie świadomość, że częścią tego niewyobrażalnego piękna… każdy z nas jego cząstka jest. W sierpniowe noce, gdy spadają gwiazdy, w takich chwilach tak blisko jest do Boga.  Alpejska przyroda sprawiła, że coś w mojej duszy rozśpiewało się. Maluję rysuję, ale tutaj w Alpach moje obrazy są inne, jakby te kolory co w naturze, w moich obrazach jak w lustrze się odbiły .”

Elżbieta Anna Sadkowski, Szwajcaria 2019

Ustawienia