
Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie serdecznie zaprasza na wystawę ,, Ja, Kobieta…”, która eksponowana jest w Dworze z Drogini na terenie Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Autorem wystawy jest Koło Gospodyń Wiejskich w Rybne i powstała z okazji Jubileuszu 75-lecia koła.
Wystawa potrwa do 29 lipca 2023, zapraszamy!

Koło Gospodyń Wiejskich w Rybnej powstało z inicjatywy kobiet, które w 1948 roku rozpoczęły swoją działalność społeczną na terenie wsi Rybna przy Kółku Rolniczym. Na pierwszą przewodniczącą została wybrana Janina Feluś, która pełniła tę funkcję do 1965 roku.
Od początku istnienia koła, kobiety dbały o tradycję edukacje i rozwój wioski. Organizowały obchody święta plonów, zajmowały się dziećmi tworząc tzw. ochronki aby inne kobiety mogły skupić się na pracy w gospodarstwach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wiejskie konkursy na zadbane przydomowe ogródki pełne pięknych kwitnących kwiatów i roślin leczniczych. Nagrodą za pierwsze miejsce był na przykład kupon na materiał na sukienkę.
Założenie koła gospodyń było bardzo ważne dla naszej wioski, tym bardziej, iż było to tuż po zakończeniu II wojny światowej. Kiedy na Polskich wsiach panowała bieda, dzieci były zaniedbane, był brak świadczeń zdrowotnych. To na kobietach spoczęła odpowiedzialność za przyszłość kolejnego pokolenia. Członkinie koła od początku jego powstania w Rybnej, były bardzo pomysłowe pracowite oraz przede wszystkim działały na rzecz poprawy warunków życia.
W 1966 roku po 18 latach działalności, na kolejną przewodniczącą została wybrana Stefania Tekieli która równocześnie pełniła funkcję sołtysa naszej Rybnej. Ten fakt dał większe możliwości do działania. Kobiety uczyły się piec oraz gotować na kursach prowadzonych przez profesjonalną gospodynię. Samodzielnie szyły, haftowały gorsety do strojów krakowskich oraz robiły kołdry.
Koło gospodyń zawsze dbało o tradycję i kulturę, organizując dożynki wiejskie oraz gminne.
Zorganizowało pielgrzymkę na Krakowskie Błonia, aby powitać Jana Pawła II, gdy Papież rodak odwiedził ojczyznę.
Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Rybnej to zawsze były kobiety postępowe. Zorganizowały zagraniczną wycieczkę na Węgry do Budapesztu. Łącząc turystykę, poznawanie innych kultur z wymianą towarową. Okazała się być dobrą lekcją pierwszej przedsiębiorczości dla poprawy warunków bytu na wsi. Gospodynie organizowały zabawy taneczne, sylwestry, spotkania opłatkowe dla mieszkańców. Piekły, gotowały, robiły ręcznie ozdoby, kotyliony oraz nagrody dla uczestników. Tak pozyskiwały środki na wyposażenie kuchni w budynku remizy strażackiej, w garnki, naczynia, zastawy stołowe, sztućce, szklanki, obrusy. Co pozwoliło stworzyć wypożyczalnię sprzętów na wiejskie uroczystości rodzinne; wesela, chrzciny, komunię i stypy. Tak pozyskane fundusze przeznaczono np. na zakup magla, aby odciążyć gospodynie od uciążliwego prasowania lnianej i bawełnianej bielizny pościelowej. To były lata, kiedy kobiety dążyły do ułatwiania sobie pracy. Zauważyły, że zdobycze techniki pozwalają na wygospodarowanie czasu na naukę i podjęcie pracy zawodowej na etacie. Poprawiło to znacznie domowe budżety.
Przyszła kolej na zmiany, Stefania Tekieli w 1997 roku przekazała koło obecnej przewodniczącej Krystynie Tekieli.
Już w 1998 roku w gazecie Krakowskiej można było przeczytać, że Koło Gospodyń Wiejskich w Rybnej to najaktywniejsze koło z terenu Gminy Czernichów, biorące udział w Dożynkach Wojewódzkich na Krakowskim Rynku.
W tym samym roku kobiety założyły zespół śpiewający, który dbał o siłę Polskiej tradycji. Śpiewały kolędy, dożynkowe przyśpiewki, regionalne piosenki. Nadal kultywują tradycję organizując co roku dożynki wiejskie, biorąc udział w gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich świętach plonów. W 2014 roku najznamienitsi goście oraz wieniec dożynkowy zostali zawiezieni do kościoła bryczką zaprzężoną w parę koni. To była odtworzona prawdziwa tradycja dożynkowa sprzed lat. Były współorganizatorkami świąt „Kwitnącej Jabłoni” oraz dni Rybnej. W 1999 roku na jednej z wiejskich uroczystości został uroczyście nadany, poświęcony i przekazany herb Rybnej i flaga Rybnej.
W 2015 oraz 2016 roku KGW Rybna zyskuje nowe młodsze członkinie.
Rok 2019 był wyjątkowy ze względu na organizację dożynek gminnych. Było to logistycznie i organizacyjnie ogromne przedsięwzięcie. Przy współpracy wiejskich i gminnych organizacji społecznych a także sponsorów i mieszkańców wsi Rybna te dożynki organizowane przez KGW i Wójta Gminy Czernichów zyskały miano historycznych.
Koło Gospodyń nadal zajmowało się organizacją zabaw tanecznych, wieczorków kolędowych, ostatkowych. Pozwoliło to na zakup nowoczesnych sprzętów: kuchenek gazowych, lodówek, chłodni, patelni elektrycznej czy nowej zastawy. Co miało ogromny wpływ na funkcjonalność kuchni jak i zaplecza wykorzystywanego przy organizacji spotkań i pracy na rzecz lokalnej społeczności.
Kobiety z KGW współpracują z dyrekcją oraz gronem pedagogicznym Szkołą Podstawowej w Rybnej. Od 2007 roku biorą aktywny udział w piknikach szkolnych, dniach seniora, wieczorach niepodległościowych przygotowując poczęstunek oraz uświetniając imprezy śpiewem. Odwiedzają przedszkola opowiadają o tradycjach i zwyczajach ludowych.
Dbają o rozwój i propagowanie rękodzieła organizując wspólnie z biblioteką publiczną warsztaty z haftu i koronczarstwa. Integrują mieszkańców, lokalnych rolników, przedsiębiorców, organizując pikniki w Parku Dworskim.
Przybliżają na nowo kulturę,
tradycję, lokalne stroje ludowe. Budują, dekorują wspólnie ze strażakami z
Ochotniczej Straży Pożarnej z Rybnej ołtarze na Boże Ciało. Biorą udział w
licznych procesjach. Uświetniają lokalne wydarzenia, uczestnicząc w pięknych
tradycyjnych, ludowych strojach. Organizują warsztaty zakończone konkursem z
przygotowania palm wielkanocnych czy ziela z ziół na Matki Bożej Zielnej.
Zgodnie z zasadą nie samą pracą żyje człowiek koło organizuje liczne wycieczki
krajoznawcze, które integrują, uczą i służą poznawaniu innych kultur w kraju
i zagranicą. W 2014 Ustronie, w 2015 Odwiedziły Słowację „Mała Fatra”,
2016 Niedzicę i Czorsztyn, 2017 Sandomierz. 2018 Pałac w Łańcucie, 2020 Zamek w
Chęcinach i Skansen w Tokarni, 2021 Wrocławskie ZOO i Panoramę Racławicką, 2022
Kazimierz Dolny i Nałęczów. Kilka razy podziwiały Morskie Oko w Tatrach.
Spłynęły Dunajcem w Pieninach oraz zwiedziły Kopalnię Soli w Wieliczce.
W 2019 roku KGW Rybna zarejestrowało swoją działalność, co pozwoliło na pozyskiwanie dotacji gminnych, powiatowych, wojewódzkich jak i rządowych. Przeznaczamy je na doposażenie, stroje ludowe, wydarzenia kulturalne, rozwój obszarów wiejskich, wycieczki, warsztaty tematyczne oraz kiermasze. Jest to bardzo potrzebna forma wsparcia dla kobiet działających społecznie. Nowa forma działalności to nowe wyzwania dla koła gospodyń.
KGW Rybna bierze czynny udział w „Słodkim smaku regionu” -zajęło III miejsce w 2019 roku. Festiwal smaków Wołowice – I miejsce w 2021 roku. Małopolski Festiwal Smaków w Czernichowie – III miejsce 2022 rok. Bitwa Regionów Skawina 2022, sprzątanie świata, Worek czernichowski.
Nasze koło na udzieliło wywiadu na zaproszenie stacji radiowej RMF.
Wspólnie z innymi kołami gospodyń nagrało płytę z pieśniami ludowymi w Zawoi pt. „Podkrakowska Śpiewka”.
W tej 75-letniej historii członkinie KGW Rybna zawsze dbały o tradycję kulturę przekazywały zwyczaje wiejskie i współpracowały ze wszystkimi lokalnymi oraz gminnymi organizacjami, dbając o rozwój oraz promocję obszarów wiejskich.
Koło Gospodyń Wiejskich brało udział w Dwudziestym Jubileuszu odkrywania Małopolski w 2019 roku, podczas, którego nasza miejscowość otrzymała I nagrodę za największe odkrycie Małopolski.
Już 75-lat naszej działalności zapisało się w historii naszego regionu. Promujemy naszą kulturę w kraju i poza jego granicami. To nasze wspaniałe, gospodarne i wyjątkowe kobiety z koła gospodyń reprezentują naszą Wieś Rybna, Gminę Czernichów, Powiat Krakowski, Województwo Małopolskie.
To my dumne Polskie kobiety!
Tekst: Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Rybnej





