
Wystawa „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA” w Muzeum w Wygiełzowie prezentuje piękno i bogactwo haftów z różnych regionów Polski wykonanych współcześnie przez artystki zrzeszone w Stowarzyszeniu Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud–Art przy Muzeum Etnograficznym im. S. Udzieli w Krakowie.
Na wystawie eksponowane są obrusy, serwety, obrazki, woreczki, zakładki do książek oraz elementy strojów (zapaski, chusty czepcowe, rańtuchy, etc.), które ukazują różnorodność polskich haftów, użytych motywów, kolorów i technik zdobniczych. Znajdziemy tu m.in. hafty kaszubskie, kujawskie, krakowskie, rzeszowskie, poznańskie, wilanowskie czarne wzory wykonane ściegiem łańcuszkowym czy łemkowskie ściegi krzyżykowe.
Wystawie towarzyszyć mają także warsztaty rękodzielnicze, podczas których będzie można poznać bogactwo wzorów zdobniczych i nabyć umiejętności hafciarskich. Mamy nadzieję, że nasza ekspozycja stanie się inspiracją zarówno dla młodych, jak i doświadczonych rękodzielników.
Okolicznościowa wystawa „Piękna nasza Polska cała” we dworze z Drogini na terenie skansenu jest zorganizowana w 25-lecie działania Stowarzyszenia Lud-Art w roku jubileuszu 50-lecia Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie.
Zdobienie tkaniny za pomocą igły i nici to jeden z najbardziej inspirujących elementów polskiej sztuki ludowej. Tradycja wyszywania nićmi określonymi technikami i wzorami wywodzi się z dziedzictwa kulturowego danego regionu: z formy, struktury i kolorystyki dostępnego materiału, z potrzeb estetycznych uzdolnionych manualnie uczestników kultury ludowej oraz miejscowych wierzeń i zwyczajów.
Rzemiosło hafciarskie było wyższym stopniem wtajemniczenia w techniki zdobień. Do podjęcia pracy hafciarki (bądź często hafciarza!) potrzebna była nauka zawodu. Większość skomplikowanych ściegów czy hafty na tiulu udoskonaliło właśnie hafciarstwo cechowe, które stało się inspiracją dla haftu ludowego.
Różnorodność zdobień na tkaninach objawia się przede wszystkim w bogactwie polskich strojów regionalnych, które przetrwały w naszym kraju na różnych etapach swego rozwoju. Najpopularniejszymi typami zdobień w strojach były hafty, koronki, aplikacje, naszycia i szamerunki.
O symbolice i zestawianiu motywów zdobniczych tak pisała prof. Barbara Bazielich:
„Wiadomo było, że pewne motywy, jak róże, czerwone i białe kwiaty, odpowiadały bardziej młodym kobietom i dziewczętom, białe, srebrzyste i złociste kolory – pannie młodej, większe kwiaty – młodym, a drobniejsze i w niebieskich odcieniach – raczej starszym, różowe kwiaty – druhnom, liliowe – kobietom w końcowej fazie żałoby. W tradycyjnym zdobnictwie powszechne były też kompozycje z linią falistą, wężykowatą zapewniającą pomyślność, siłę i zdrowie”.*
*wstęp B. Bazielich do albumu J. Turskiej „Haft polski”, Wydawnictwo REA, 2012, s.8
Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art z siedzibą przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie istnieje od 2005 roku. Jest kontynuacją Klubu Hafciarskiego, który powstał w maju 1993 roku przy Krakowskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (PTL).
Powstanie Klubu Hafciarskiego zapoczątkowały Warsztaty Haftu Ludowego zorganizowane przez wspomniany Oddział PTL i Muzeum w 1992 r. Prowadziła je instruktor haftu, kustosz dyplomowany Muzeum i etnograf, dr Urszula Janicka – Krzywda. Po kilku latach Klub Hafciarski przekształcił się w Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art. Pierwszym prezesem Stowarzyszenia była U. Janicka-Krzywda. Obecnie funkcję tę piastuje Jadwiga Gruca.
MIEJSCE EKSPOZYCJI: duża sala w dworze z Drogini na terenie skansenu MNPE w Wygiełzowie
CZAS TRWANIA: 10 kwietnia 2018 – 22 lipca 2018 r.
WERNISAŻ: 10 kwietnia 2018, godz.12.00 z udziałem Zespołu Regionalnego „MOGILANIE”.
GODZINY OTWARCIA: w godzinach otwarcia dworu, tj.:pon. – pt. od 8.00 do 15.00; sob. – niedz. od 11.00 do 18.00.
TERMINY BEZPŁATNYCH WARSZTATÓW HAFTU REGIONALNEGO:
27 maja, 10 czerwca, 15 lipca 2018 r. , skansen w Wygiełzowie
KURATOR WYSTAWY: Izabela Okręglicka, kustosz MNPE
ORGANIZATORZY: Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec oraz Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud–Art przy Muzeum Etnograficznym im. S. Udzieli w Krakowie.
PATRONAT HONOROWY: Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Janusz Szczęśniak – Starosta Chrzanowski, Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski
PATRONI MEDIALNI: Radio Kraków, Przełom. Tygodnik ziemi chrzanowskiej, Magazyn Sielskie życie, www.polskaniezwykła.pl
SPONSORZY: Miasto Kraków, Ariadna S.A. Fabryka Nici