Wystawa ETNODIZAJN. KORZENIE. BIBUŁA

Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec zaprasza na wystawę ETNODIZAJN. KORZENIE. BIBUŁA od 02.01.2022 -31.03.2022 r. Wystawa prezentowana jest w Spichlerzu z Bobrka na terenie parku.

ETNODIZAJN: KORZENIE to projekt, którego celem jest czerpanie inspiracji i wiedzy od naszych przodków, sięganie do źródeł tradycji ludowej i ponowne odkrywanie precyzyjnej sztuki rękodzieła. Zakłada wykorzystywanie materiałów, których używali nasi dziadkowie, aby pozwolić rozkwitnąć folklorowi na nowo.

Rok 2021 to próba ocalenia od zapomnienia tradycji tworzenia bibułkowych kwiatów, jako ważnego elementu rękodzieła ludowego. Od początku XX wieku sztuka bibułkarstwa towarzyszy obrzędom ludowym, jak i wystrojowi wnętrz. Jest nierozłącznie związana z kalendarzem roku obrzędowego, począwszy od świąt Bożego Narodzenia (pająki), przez Wielkanoc (palmy wielkanocne), aż do obchodów Dnia Wszystkich Świętych (elementy zdobienia wieńców nagrobnych). Podjęta inicjatywa ukazuje sztukę bibułkarstwa we współczesnym kontekście, odwołując się do niej bezpośrednio i inspirując tradycją folkloru.

Sesja fotograficzna odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni stworzyliśmy piękne studio fotograficzne, które idealnie wpasowało się w założenia projektu. Do wyeksponowania kwiatowych ozdób zostały uszyte  suknie w kolorach nawiązujących do przydomowych, sentymentalnych ogródków wiejskich, a modelkami były kobiety, które pracują w instytucjach, firmach i organizacjach pozarządowych współpracujących na co dzień z domem kultury. Autorką zdjęć jest Kasia Michalik. Kwiaty bibułkowe prezentowane na zdjęciach są efektem konkursu „Ludowe Kwiaciarki”, na który wpłynęło aż 105 prac z całej małopolski.

Wystawa jest zwieńczeniem niesamowitej podróży w głąb świata symboli i rytuałów, wzmacniającej poczucie tożsamości i przynależności kulturowej mieszkańców naszego regionu Krakowiaków Zachodnich. Jest wyjątkowym przewodnikiem po zmieniających się porach roku, gatunkach kwiatów i tradycjach związanych z rokiem obrzędowym.

Ustawienia