Wakacje z Tradycją – zapraszamy na warsztaty

Na czas wakacji Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie  przygotowało dla dzieci  specjalną ofertę. 
Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 12.00 zapraszamy na zajęcia:

Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 885 386 913. Koszt zajęć  – 20 zł/os.

Poniedziałek
Warsztaty z tkactwa  w trakcie których uczestnicy dowiedzą się, że prawie w każdym domu znajdowało się krosno, na którym wytwarzano tkaniny, wykorzystywane później do szycia ubrań i materiałów dekoracyjnych. Podczas warsztatów każdy z uczestników będzie miał szansę wykonać zakładkę do książki na drewnianych krosnach.  

Wtorek
Warsztaty garncarskie
 w trakcie , których uczestnicy dowiadują się, że garncarstwo uważa się za najstarsze rzemiosło, które wymagało specjalnego warsztatu i dużych umiejętności ale przede wszystkim próbują swoich sił w lepieniu i toczeniu na kole garncarskim. Na zajęciach uczestnicy  zapoznają się z technikami ręcznego formowania  naczyń z gliny i ich zdobienia oraz z tradycyjnymi wyrobami garncarskimi.

Środa
Warsztaty z Malowania witraży. Tematem zajęć jest poznanie  historii ludowego malarstwa na szkle, jego tradycji  a także praktyczne poznanie tajników samej techniki malowania.  Każdy uczestnik wykona sam wyjątkową pracę malarską który stanowi pamiątkę z pobytu w Skansenie.

Czwartek
Warsztaty tworzenia tradycyjnych zabawek podczas których uczestnicy dowiedzą się czym zajmowały się dzieci przed stu laty, w jakich warunkach żyły, czy miały czas na zabawę. Poznają dawne wiejskie zabawy, a także będą mieli okazję pobawić się zabawkami, którymi bawili się nasi pradziadkowie. Dzieci własnoręcznie wykonują zabawki: szmacianą lalkę i malują  drewniane ptaszki. Zabawki zabiorą ze sobą do domu na pamiątkę.

Piątek
Warsztaty tworzenia kwiatów z bibuły podczas których uczestnicy dowiedzą się że kwiaty bibułkowe jeszcze niedawno stanowiły obowiązkowy element świątecznego wystroju wnętrza. Dekoracje z kwiatów przygotowywano na najważniejsze święta i uroczystości rodzinne.  Proste kwiaty potrafiła zrobić każda dziewczyna i kobieta. Na warsztatach każdy z uczestników będzie miał okazję wykonać samodzielnie 4 rodzaje kwiatów z krepiny : mak, krokus, stokrotka i róża.Ustawienia